PSİKOLOJİ VE KİŞİSEL GELİŞİM

Eğrisiyle Doğrusuyla Önce Kendinizi Sevin

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 15.10.2014

Once Kendinizi Sevin

Küçük yaşlardan başlayarak bizlere hepbaşkalarını sevmemiz, şefkat göstermemiz ve onlara saygı göstermemiz öğretilir.Peki ama neden önce kendimizi sevmemiz öğretilmiyor hiç düşündünüz mü? Toplum tarafından oluşturulmuş rollere uygun hareket etmemiz ve çok sayıda beklentiye karşılık vermemiz bekleniyor da ondan olabilir mi...

İşe Nerden Başlamalı?

Her sabah yataktan kalkınca, en az yirmi kere: “Bugün çok güzel bir gün olacak. Hangi olaylarla karşılaşırsam, karşılaşayım bu fikrim değişmeyecek.” sloganını tekrarlayabiliriz. Tıpkı bunun gibi günde yirmi ya da otuz kere, kendimize başkalarından daha çok sevdiğimizi düşünmek ve bu telkinle zihnimizi doldurmak mümkün.

Mutluluğun İlkAnahtarı Kendinizde

ndinizi şu an tam da olduğunuz halinizle, koşulsuz şartsız kabul edebilmek, kendinizden kendinize vereceğiniz sevginin gireceği kapıyı açan anahtardır. Kendini sevmek sizi, dışarıda aramış ve aramakta olduğunuz duygu kırıntılarından, beklentilerden ve bağımlılıklardan özgürleştirir.

İnsanın kendini sevmeyi öğrenebilmesi için biraz yardıma ihtiyaç duyabilir:

1.Adım

Her şeyden önce, kendimize inanmayı öğrenmek zorundayız. Kendine inanmayan bir kişi, sorunlarının çözümünü daima başka insanlarda arama eğilimini taşır. Kendini sevmek isteyen kimse, önce kendini sevebileceğine inanmalıdır.

Once Kendinizi Sevin

2.Adım

Dünyada herkesten fazla kendimize sevme konusunda kesin kararlı olmalıyız. Bu, kesin bir karar olmalı ve bize “bunu deneyeceğim” ya da “eğer ben kendimi sevmeyi başaramazsam, elbet beni sevecek bir kişiyle karşılaşırım” gibi bahanelerin ardına sığınma imkânını tanımamalı. Kendimize şöyle bir sev vermeliyiz: “Beni kararımdan hiçbir şey vazgeçiremez.

3. Adım

Bu konu ile ilgili olarak her gün kendimize zaman ayırmalı ve bunun üzerinde çalışmalıyız. Tıpkı eğitimcilerin ve diğer otoritelerin hayatımız boyunca yaptıkları gibi, bıkmadan ve aynı ısrar ya da inatla bu çalışmayı yapmalıyız. Onlar bize her an: “Sen tek başına bir hiçsin ve bize ihtiyacın var”, “Gel bize katıl, sana ancak biz yardım ederiz.” “Bize güven, biz senin iyiliğini istiyoruz.” gibi yardım teklifleri getirirler ya da “Sen yaşlı ve çirkinsin, seni genç ve güzel yapmak bizim elimizde.” şeklinde umut verirler. İşte şimdi biz de aynen onlar gibi yapmalı ve kendi kendimize: “Ben kendimi olduğum gibi seviyorum. Yaşımı, vücudumu, zayıflıklarımı, her şeyimi, çünkü ben kendimi seviyorum.” demeliyiz.

“Bunu yapmamızı kendimizden başka kim engelleyebilir” dersiniz?

Konular :