PSİKOLOJİ VE KİŞİSEL GELİŞİM

Hayatınızın Dümeni Kimin Elinde?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 21.08.2010

Hayatınızın Dümeni Kimin Elinde

Dümeniniz gerçekte kimin elinde olduğunu hiç düşündünüz mü? Ne ölçüde kendi kontrolünüzde? Ne kadarını şöyle ya da böyle, başkalarının kontrolüne terk etmiş durumdasınız? Dümeninizin kontrolünü zorla mı elinizden aldılar? Yoksa siz gönüllü olarak mı bıraktınız?

Şu soruları gözden geçirin:

 Ne zaman tatile çıkacağınıza kim karar veriyor?
 Sabahları nasıl giyineceğinize kim karar veriyor?
 Nerede ve nasıl çalışacağınıza kim karar veriyor?
 Ne kadar para kazanacağınıza kim karar veriyor?
 Bundan sona hangi işte çalışacağınıza kim karar veriyor?
 Kariyerinizin yönelimine kim karar veriyor?
 Kim olduğunuza kim karar veriyor?

Bütün bu sayılan alanlarda kontrolün tamamen kendi elinizde olduğunu ileri sürebilir misiniz? Eğer öyleyse, tercih ve kararlarınız ve hayatınızın yönü kendi kontrolünüzde demektir. Ama o kadar da emin olmadığınız alanlar varsa, o zaman belki de hayatınızın kimi kısımlarını başkalarına bırakmış olabilirsiniz. Belki de bir şeylerle takas ettiniz?

Karşılığında bir yarar sağlamış, örneğin rahat bir çalışma hayatı ya da yüksek ücret elde etmiş olabilirsiniz. Ama şimdi, iç dümeninizin kontrolünü kısmen başkalarına bıraktıktan sonra ne kadar mutlusunuz? Hayatınız paylaşılan bir yolculuk mu? Yoksa onlar bütün kilit kararları kendileri mi almak istiyor? Kontrolü yeniden ele alabilir misiniz?

Hayatta iç dümeninizin belli şeyler karşılığında kısmen başkalarının kontrolüne bırakırsak, kim olduğumuza ilişkin anlamı kaybetmeye başlarız.

Yürek, Beyin ve El / Mick Cope

Konular :