PSİKOLOJİ VE KİŞİSEL GELİŞİM

İyimserliğin Gücünü Küçümsemeyin

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 31.07.2010

İyimserliğin Gücünü Küçümsemeyin

“Kardeşim sen düşünceden ibaretsin. Geriye kalan et ve kemiksin. Gül düşünürsen, gülistan olursun. Diken düşünürsen, dikenlik olursun.” Mevlana İyimserlik kendini güçlü, erişmek istenen hedefe erişebilecek durumda hissetmektir. Herhangi bir zor durumda hem kendisinin hem de etrafındakilerin kaynaklarını gözden geçirir. Başa çıkmak için ne gerektiğini saptar. Eksikleri tamamlama yollarını bulur.

Harekete geçer:

• Problem çözmek için beyin fırtınası yapar.

• Gerektiğinde yardım ister.

• Kişisel becerilerini belirler.

• Dışk kaynaklarını hazırlar.

• Ne gerektiğini saptar.

Nasıl olumlu telkini sağlığınızı iyileştirmede kullanabiliyorsanız, zihniniz de beden sağlığınızın iyileşme sürecini göz önüne getirebilir. Bilinçaltınızın göz önünde canlandırmaya en açık olduğu zamanlar uyandıktan sonraki yarım saat ile uyumadan hemen öncedir. Bunlar bedeninizin güçlendiğini veya yaraların ya da hastalıkların iyileştiğini göz önüne getirmek için en uygun zamanlardır.

Olumlu zihin hali bedeninizde harikalar yaratır. Olumlu düşünceler bedeninizin hastalıkla mücadele etme ve kendini iyileştirme yeteneğini artırabilir. Bir yaranın veya hastalığın iyileşmekte olduğu yolundaki telkine vücut olumlu tepki gösterebilir ve iyileşme süresi kısalabilir.

Sürekli olumlu düşünceleri telkin ederseniz, doktorunuza destek olur ve iyileşmeyi hızlandırırsınız. Sözgelimi, ağır kaldırırken sırtınızı yaralamışsanız: “Sırtım iyileşiyor” veya “sırtım güçlüdür” telkininde bulunarak daha çabuk iyileştiğinizi görebilirsiniz.

Konular :