PSİKOLOJİ VE KİŞİSEL GELİŞİM

Kendinizi Yüreklendirin Güveniniz Gelsin

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 21.07.2010

Kendinizi Yüreklendirin Güveniniz Gelsin

Kendine güvenmek, kişinin benliğine yönelik en önemli duygudur. Sahip olmayı arzuladığınız güvene zaten sahipmişsiniz gibi davranın ve öyle gürünün. Ulaşmak isteğiniz özgüvene sahip olduklarını düşündüğünüz diğer insanları inceleyin. Nasıl görünüyorlar? Ne yapıyorlar? Söyledikleri şeyler kulağa nasıl geliyor. Kullandıkları beden dili nasıl bir şey? Hatta daha uç durumlarda, güveninizi zihninizde o kişi olduğunuzu hayal ederek de artırabilirsiniz.

İnsanın kendini bir başkasının yerine koyması veya bir topluluk önünde şarkı söylerken kendini ünlü bir şarkıcının yerine koyması, pek çok kişinin kullandığı bir tekniktir.

Çocuklar çoğu zaman kendilerini hayran oldukları bir kahramanın yerine koyarlar; bu yetişkinlerin de taklit edebileceği bir tekniktir. İhtiyaç duyduğunuz nitelikleri başkalarından “ödünç alın.” Zorlu bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, tıpkı bir aktörün bir rolü oynaması gibi ideal bir kişiliğe bürünün. Güvenli insanlar, bazı beklentileri gerçekleşmese bile, kendilerini kabul etmeyi ve olumlu düşünmeyi sürdürürler. Güvensiz kişilerin, kendilerine ilişkin duyguları başkalarına ve onlardan alacakları onaya bağlıdır.

Tanımadığınız insanlarla dolu bir ortam, özellikle sıkılganlığınız yüzünden size korkunç gelebilir. Kendine güvenli, rahat ilişki kurabilen tanıdık bir kişinin böyle bir durumda nasıl hareket edeceğini hayal edin. Onun davranışlarını kafanızda canlandırıp taklit edin. O olsaydı, önüne gelen ilk gruba nasıl yanaşırdı? Konuşmaya başlarken neler söylerdi? Hangi beden hareketlerini yapar, göz temasını nasıl sağlardı? Gülümser miydi? Konuşmayı mı yoksa dinlemeyi mi tercih ederdi?

Kendi kendinize olumlu sözcükler söyleyin:

• Harikalar yarat,
• Turnayı gözünden vur,
• Zafer kazan,
• Üstün ol
• Ödülü kap vb.

Yüreklendirici bir müzik, tam da işi bırakmayı düşündüğünüz bir anda, zor bir durumun üstesinden gelmenizi sağlayabilir. Islık çaldığınızda veya bir şarkı mırıldandığınızda, başkaları sizin kendinize güvendiğinizi düşünebilir ve onlar üzerinde yarattığınız bu izlenim, kendi gerçek durumunuzu etkili bir biçimde maskelemenize yardımcı olur.

Unutmayın, güven güveni doğurur. Aklınızda hep şu olmalı: Bu işi başarabilirim; başaranların benden farkı ne? Hangi çalışmayı yapmışlar? Onların izinden giderek hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Konular :