PSİKOLOJİ VE KİŞİSEL GELİŞİM

Stresinize Hakim Olun

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 30.07.2010

Stresinize Hakim Olun

Stresle dolu dünyanın tuzaklarına düşüp tükenmek ve sağlığınızı yitirmek. Ya da buna karşı gelmeye karar vermek. Tercih sizin. Stresin fiziksel ve zihinsel olarak sizde yol açtığı sonuçlardan hoşlanmıyorsanız, harekete geçme zamanı gelmiş demektir. Stresinizi etkisizleştirecek yöntemlere kulak verin.

1. İşyerinde soluklanmaya zaman ayırın

Ortamın değişmesi harikalar yaratır. İşyerinizde bir yemekhane veya kafeterya varsa, arkadaşlarınızla oturup sohbet edin ve eğlenin. Olumsuz insanlardan uzak durun. Çalıştığınız mekânda yemek yemeği tercih ediyorsanız, ışığı kısmayı ve hafif müzik çalmayı deneyin.

2. Dedikodulardan uzak durun

Her işyerinde bilgi ve söylentileri yayan göze görünmez bir iletişim ağı vardır. Dedikodu olarak yayılan haberlere itibar etmeyin. Çünkü söylentiler ve yanlış bilgiler sadece stresinize stres katar. İhtiyaç duyduğunuzdan çok daha fazla endişe ve gerginlik içinde olursunuz. Kendinizi gerçeği öğreninceye kadar olumsuz söylentilerin moralinizi ve motivasyonunuzu bozmayacağı olumlu telkininde bulunun.

3. Değişime daha olumlu yaklaşın

Değişim süreklidir, öngörülemez ve kaçınılmazdır. İşyerinde değişim söz konusu olduğunda üç seçeneğiniz vardır: Buna karşı savaşırsanız; kabul eder ve onunla birlikte yaşarsınız; veya başka bir iş ararsınız. Değişim olumlu ve hayatınız değiştirecek kadar güçül bir etkileyici olabilir. Değişime karşı direnmenin yayın ve doğal bir tutum olduğunu bilin. Değişimi kabul etmeye karar verdiyseniz, geleceğinizle ilgili beklentilerinizi de değiştirmelisiniz. Yaklaşmakta olan değişimlerde sizin açınızdan olumlu olanakları görmeye çalışın.

4. Eve getirmeyin

İşinizi eve getirmeyin, stresinizi de! Bazen birkaç parça işi evde tamamlamak elbette olabilir, ama bunu sürekli yapmak ne sizin ne de sevdikleriniz için iyidir. Eve işinizi akılda getirmek, düşüncelerinizi işinizden uzaklaştırmamak da iyi değildir. Sanki başka bir dünyadaymışsınız gibi olur, bütün gece aklınızdan çıkmaz ve stresinizi atamazsınız. Uyumadan önce ılık bir banyo ve hafif bir müzik iyi uymanıza yardımcı olur.

5. Her gün şükredin

Pek çok kişi güne başlar ve günü bitirirken kendisiyle ilgili olarak kötü şeyleri düşünür. Böyleyseniz, hayata bakışınızı değiştirme zamanı geldi. Gerçekten de olaylara pembe renkli gözlüklerle bakmak gerekir. Her gün yeni bir güne başlayabildiğinizi için şükredin. Sevdiğiniz ve değer verdiğiniz arkadaşlarınız, aileniz, sağlığınız ve yetenekleriniz için şükredin. Hayattaki olumsuzluklara odaklanır veya her şeye olumsuz açıdan bakarsanız, hem genel düşünce yapınız hem de strese gösterdiğiniz tepki olumsuz olar.

Hayatınızdaki olumlu şeylerin listesini yapın. Her gün bu listeye bakın ve bütün bunlar için şükredin. Bir şükretme günlüğü tutun ve her günün sonunda, uyumadan önce o gün olmuş bitmiş olumlu olayları kaydedin. Bunlar, “Bu sabah ılık duş yapabilmek çok keyifliydi” gibi basit şeyler olabilir.

Konular :