PSİKOLOJİ VE KİŞİSEL GELİŞİM

Yakınan Değil Pozitif İnsanlara Birlikte Olun

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 17.11.2012

Yakınan Değil Pozitif İnsanlara Birlikte Olun

Hayatınızda dağınıklık ve fazlalık yaratan insanları bir kenarda bırakmanın zamanı sizce de gelmedi mi? Arkadaşlarınızın varlığından zevk duymak mı yoksa yakınmalarıyla birliktebunalımamı girmek istersiniz?

"Yaşamın Kuralları" adlı kitabında "Aşağı çekilmekten hoşlanmıyorsanız sizi iyi hissettirmeyen insanlarla birlikte olmanın anlamı yoktur." diyen Richard Templar, arkadaşlarımızı seçerken durup düşünmenizi sağlıyor kitabındaki Kural 85 ile.

Ataletinizi BağlayanŞikayetçilerden Uzak Durun

Yaşamınızda, iş hayatı ve sosyalleşmede başarılı olmak istiyorsanız, birlikte olunacak iki grup insan olduğunun farkında olmanız gerekir. Birincisi, sizi teşvik eden, yaşama pozitif bakan, enerjik ve heyecanlı, kendi yollarından giden, bunu paylaşan ve size canlılık katanlardır. Diğerleri ise, sizi kendi ataletlerine çeken şikayetçilerdir. İyi yaşamak istiyorsanız birlikte olunacak bir grup oluşturmazlar.

Yakınmak Yerine Önerecek Fikri Olanlar Sizi Kendinizi İyi Hissettirir

Öyleyse pozitif, akıllı insanlarla yaşayın. Yaşamın uğraşmaya değer heyecan verici bir meydan okuma olduğu duygusu taşıyan ve hayattan zevk alan insanları kast ediyorum. İlginç bakış açıları olan, konuşmanın size iyi geldiği, yakınmak yerine söyleyecek ya da önerecek pozitif şeyleri olan insanları. Sizi eleştirmek yerine harika göründüğünüzü söyleyen insanları.

Yakınan Değil Pozitif İnsanlara Birlikte Olun

Yaşamınızdaki –fiziksel- dağınıklığı düzene sokmaktan söz etmiştik. Sıra şimdi belki de dağınıklık, fazlalık yaratan insanları hayatımızdan çıkarmaya gelmiştir. Birlikte olduklarınıza şöyle bir göz atalım:

Gerçekten Hangileri

Görmekten heyecan duyduklarınızdır.

Her güçlüğe göğüs germenizi sağlar.

Sizi güldürür, gülümsetir ve kendinizi müthiş hissetirir.

Sizi destekler, besler ve teşvik eder.

Sizi yeni düşünceler, yeni kavram ve yönelimler harakete geçirir.

Peki hangileri?

Onları gördükten sonra keyfinizi kaçırır.

Kendinizi kızgın, dışlanmış ya da eleştirilmiş hissettirir.

Fikirlerinizi bastırır, planlarınızdan söz ettiğinizde şevkinizi kırar.

Sizi ciddiye almaz.

Hiçbir şey başaramayacağınız duygusu verir.

Yakınan Değil Pozitif İnsanlara Birlikte Olun

İlk grupla birlikte olun. İkinci grubu ayıklayın –sorun kötü bir günlerinde olmaları değilse tabii (hepimizin olur öyle günleri). Yolunuza devam edin. Ah, ama arkadaşları böyle acımasızca kaldırıp atmanın zalimce olduğunu söyleyeceksiniz. Evet, öyledir herhalde ama arkadaşlarımın varlığından zevk duymak isterim, onlardan yakınmak değil. Kendimi bunu yaparken yakalarsam onlarla ilişkimi kesip atarım. Aşağı çekilmekten hoşlanmıyorsanız sizi iyi hissettirmeyen insanlarla birlikte olmanın anlamı yoktur.

Konular :