YEMEK HAKKINDA HERŞEY

Hamur İşlerinde Tereyağı Yerine Ne Kullanılabilir?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 10.01.2017

Hamur İşlerinde Tereyağı Yerine Ne Kullanılabilir

Sağlıklı yaşayacağız iddiasıyla tereyağından uzak duruyoruz ama bu sefer de pastalarımızda, keklerimizde, böreklerimizde aradığımız lezzeti bulamıyoruz. Diyetisyen Emre Uzun tereyağına alternatif dört farklı malzemeyle o lezzeti nasıl bulacağımızı anlattı.

Kilosunu Kontrol Altında Tutanlar İçin Harika Öneriler

Tereyağı en az yüzde 80, en çok yüzde 90 oranında süt yağı, en çok yüzde 2 oranında yağsız süt kuru maddesi ve yine en çok yüzde 16 oranında su içeriğine sahip bir ürün. Pasta, kek ve böreklere eşsiz bir lezzet katmasına karşın tereyağı hakkındaki önyargılarımız bizi bu harika gıdayı kullanmaktan uzak tutuyor.

Kalp hastalıklarına yol açabileceğini, yüksek kalori verdiğini, kolesterolü artırabileceğini düşünerek tereyağından adeta köşe bucak kaçıyoruz. Bu kaçışla belki sadece içimizi rahatlatıyoruz ama annelerimizin böreklerindeki, pastalarındaki lezzeti de mumla arar hale geliyoruz. Peki ama pasta, kek ve böreklerimizde tereyağının verdiği lezzete ulaşmak için yapabileceğimiz hiçbir şey yok mu?

İşte, tereyağı yerine kullanılabilecek vitaminlialternatifler.

Elma Püresi

Özellikle keklerde çok iyi sonuç verir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, tarifte tereyağı için verilmiş olan miktarın yarısı kadar elma püresi kullanmaktır. Yani tarifte 1 fincan tereyağı diye geçiyorsa yarım fincan elma püresi yeterli olur. Hem elma püresi hamuru daha yoğun ve nemli hale getirir.

Elmada en çok C vitamini, K vitamini, B6 vitamini, A vitamini ve E vitamini bulunur. Magnezyum, fosfor, bakır ve manganez mineralleri açısından da iyi bir kaynaktır.

Avokado Püresi

Kurabiye, ekmek ve keklerde lezzetli sonuç verir. Tarifte süt de bulunuyorsa o zaman mükemmel bir sonuç elde edersiniz. Tıpkı elma püresi gibi, tarifte tereyağı için verilen ölçünün yarısı kadar avokado püresi kullanın. Avokado püresiyle hem kalori alımını azaltmış olursunuz hem de yiyeceklerinizi daha yumuşak ve nemli pişirebilirsiniz.

Avokado zengin vitamin ve mineral içeriği ile çok değerli bir meyvedir. Kan basıncını dengeleyen potasyum açısından zengin olan avokado A, B1, B2, B3, B6, C, E ve K vitaminlerini içerir; özellikle B, C, E ve K vitaminlerini diğer meyvelere göre yüksek oranda barındırır. Avokadoda fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller de bulunur.

Zengin demir içeriğiyle demir eksikliği tedavisinde de destek vermesi, avokadoya kırmızı et alternatifi olmak gibi eşsiz bir özellik kazandırır. Avokado ayrıca sindirim sistemini hızlandırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kuru Erik Püresi

Çikolata ve tarçın içeren tariflerde çok iyi sonuçlar verir. Düşük kalorili erik püresi elde etmek için kuru eriği mutfak robotunda ezebilir veya doğrudan piyasadan satın alabilirsiniz.

Kuru erik püresi C, A vitaminleri, bakır mineralleri ve lif açısından iyi bir kaynaktır.

Yoğurt

Tam yağlı yoğurt özellikle kurabiye yapımında ideal bir tercihtir. Bu sayede kalori ve doymuş yağ oranını azaltabilirsiniz. Tarifte tereyağı için verilen ölçünün dörtte birini kullanmanız yeterli olur. Dilerseniz çok az tereyağı ile daha fazla yoğurt kullanarak da aradığınız tat ve kıvamı yakalayabilirsiniz.

100 gramı 66 kcal olan tam yağlı yoğurt, protein, kalsiyum, fosfor, potasyum ve folik asit açısından zengindir.

Konular :