İLİŞKİLER

Boşanmanın Eşiğinde Olan Eşlere Tavsiyeler: Evlilikte Yine Yeni Yeniden Aşk Mümkün mü?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 01.01.2010 - Güncelleme : 13.10.2022

Evlilikte aşkı öldürmeye çok sık rastlarınız fakat tam aksi mümkün mü? Sağlıklı ve mutlu bir evlilik için çiftler nelere dikkat etmeli? 

Çiftler genellikle evlilikte aşkı öldürmenin yollarını  farkında olarak veya olmayarak çok iyi biliyorlar. Öyle olmasa, boşanmalar bu kadar sık yaşanmazdı öyle değil mi?.. Peki ama bir evlilikte aşkı öldürmemenin püf noktaları var mıdır?  

Mutlu ve nitelikli bir beraberlik için her çiftin özveride bulunması önemlidir.  Öncelikle eşinizi yeni bir yüzle görmeye çalışarak işe başlayabilirsiniz. Yeter ki onu kaybetmek yerine kazanmayı seçin. İlişkinizi olumlu yönde “yeni tatlar katmak” için uzmanların şu önerilerine kulak verin.

Sevgi ve saygıya dayalı bir evlilik öylece olmaz. Her iki eş de üzerine düşeni yapmalıdır. Aşağıda, evliliğinizi başarılı kılmak için her gün üzerinde çalışmanız gereken bazı önemli anahtarlar bulunmaktadır.

Evlilikte Yine Yeni Yeniden Aşk Mümkün mü

 

Boşanmanın Eşiğinde Olan Çiftlere Tavsiyeler

1. Eşinizle Net Konuşun ve Sık Sık İletişim Kurun 

Düğününüzün heyecanına kapıldığınızda, siz ve eşinizin sonsuza kadar mutlu yaşayamayacağınızı hayal etmek zor olabilir. Ancak hayatınızı başka biriyle paylaşmak zor olabilir, özellikle de ilişkiler konusunda çok deneyiminiz yoksa. Evlilikler iş, bağlılık ve sevgi gerektirir, ancak gerçekten mutlu ve başarılı olmak için saygıya da ihtiyaçları vardır.

Eşinizle konuşmak, evliliğinizi sağlıklı ve başarılı tutmanın en iyi yollarından biridir. Ne hissettiğiniz konusunda dürüst olun, ancak iletişim kurarken nazik ve saygılı olun. İyi iletişimin bir parçası, iyi bir dinleyici olmak ve eşinizin sizden ne istediğini ve neye ihtiyacı olduğunu anlamak için zaman ayırmaktır. 

Sadece faturalar ve çocuklar gibi şeyler hakkında değil, sık sık konuşarak iletişim hatlarını açık tutun. Düşüncelerinizi ve duygularınızı paylaşın.

2. Hayatınızda Olduğu İçin Eşinize Teşekkür Edin 

Eşinize, hayatınızda olduğu için minnettar olduğunuzu söyleyin. Birbirinizi, ilişkinizi, ailenizi ve birlikte yaşamlarınızı takdir edin. Partneriniz akşam yemeği hazırladığında, çocuklara ev ödevlerinde yardım ettiğinde veya market alışverişi yaptığında minnettarlık gösterin.

 O gün takdir ettiğiniz en az bir şeyi birbirinize söylemek için her akşam birkaç dakika ayırmanız bile ilişkinizi daha da güçlendirir.

Evlilikte Aşk Devam Eder mi? 

3. Birbirinizle Kaliteli Zaman Geçirin

İş ve aile sorumluluklarıyla romantizm faktörünü kaybetmek kolay olabilir. Dışarı çıkmak ya da sadece evde kalmak için özel tarihler planlayın. Çocuklarınız varsa, siz dinlenirken, konuşurken ve birbirinizin arkadaşlığının tadını çıkarırken onları bir oyun randevusuna gönderin.

4. Kişisel Zamanlarınız Olsun

Her şeyi birlikte yapmak zorunda değilsiniz. Yalnız zaman, çift zaman kadar önemlidir. Herkesin yeniden şarj olmak, düşünmek ve kişisel çıkarların tadını çıkarmak için zamana ihtiyacı vardır. Evliyken, özellikle de çocuklarınız varsa, bu zaman genellikle kaybedilir. 

Arkadaşlarınızla dışarı çıkın, ders alın veya zenginleştirici bulduğunuz her şeyi gönüllü olarak yapın. Eşinizle tekrar birlikte olduğunuzda, birbirinizi daha çok takdir edeceksiniz.

5. Her Konuda Aynı Fikirde Olmayabilirsiniz

Aynı fikirde olmamanın sorun olmadığını idrak etmek aslında insanı rahatlatır. Her konuda hemfikir olmayacaksınız, ancak anlaşmazlıklar sırasında adil ve saygılı olmak önemlidir. 

Eşinizin bakış açısını dinleyin. Öfkelenmemeye çalışın ve kendinizi çok fazla hayal kırıklığına uğratmayın. Gerekirse uzaklaşın ve sakinleşin, ardından ikiniz de daha iyi bir zihin çerçevesine sahip olduğunuzda sorunu tekrar tartışın. İkinizin de biraz vermesi için problemlerden taviz verin.

6. Aranızdaki Güveni Sarsmayın 

Evlilik terapisti ve araştırmacı Dr. John Gottman; eleştirinin, küçümsemenin, savunmanın ve duvar örmenin bir evliliğe ciddi tehditler oluşturduğunu söylüyor. Gottman'a göre çiftler bu yıkıcı davranışlara ne kadar çok girerse, boşanma olasılıkları o kadar artıyor.

Onlarca yıllık araştırması ve çiftlerle yaptığı çalışmalar, birlikte kalan eşlerin düşmanca davranmadan nasıl savaşacaklarını ve eylemlerinin sorumluluğunu üstlenmeyi bildiklerini göstermiştir. 

Ayrıca, kavgalardan sonra birbirlerinin isteklerine daha hızlı yanıt verme ve ilişkiyi onarma olasılıkları daha yüksektir.

7. Birbirinizi Affetmeyi Öğrenin 

Herkes hata yapar. Eşiniz duygularınızı incitebilir veya sizi üzen bir şey yapabilir ve bu sizi kızdırabilir, hatta kızdırabilir. Ancak duygularınızla başa çıkmak, onları serbest bırakmak ve devam etmek önemlidir. geçmişi gündeme getirme.

Eşinize, ailenize ve birlikte kurduğunuz hayata bağlı kalmayı unutmayın. Birbirinizi duygusal olarak ve günlük yollarla destekleyin. Siz, eşiniz ve ilişkiniz zamanla büyüyebilir ve değişebilir, ancak bu fikirler evliliğinizin yıllar boyunca başarılı kalmasına yardımcı olabilir.

8. Mutlu ve Aşk Dolu Bir Evliliğin Püf Noktaları 

 • Eşinize evliliğinizin ilk günlerindeki gibi davranın. 
 • Eşinize fiziksel ve duygusal olarak yeni baştan âşık olmaya karar verin.
 • Eşinizle birlikte iken sadece o anı yaşayın. 
 • Dış görünüşünüze ilk günlerdeki gibi özen gösterin.
  Eşinizi onaylamak ve onda güven duygusu oluşturmak için her fırsatta diyalog halinde olun.
 • Eşinizle birlikteolmak için daha fazla zaman ayırın.
 • Cinselliğe önem verin.
 • Eşiniz sizi kızdırdığında onu incinmiş bir çocuk gibi görün.
 • Ruh halinizin ilişkinizietkilemesine izin vermeyin.  
 • Bir sorunla karşılaştığınızda eleştirmeler ve suçlamalar yerine çözüm önerileri, sevgi ve hoşgörüden yararlanın.
 • Birbirinizin üzüntüsünü hafifletmeye çalışın.
 • Eşinizin sizden uzaklaştığını hissettiğinizde siz de aynı şekilde davranmayın. Üzerinize alınmayın ve bu durumun duygularınızı incitmesine izin vermeyin. Böyle durumlarda eşinize biraz zaman tanıyın ve sonra yeniden sevgiyle birbirinize sarılın.
 • Uzaklaşmalara hazırlıklı olun. Herkes zaman zaman eşinden uzaklaşabilir. Böyle bir duruma kendinizi hazırlayın. Birbirinizle fazla kaynaşıp kişiliklerinizi yitirmemek için eşinize kendi başına kalabileceği zaman ve mekânlar bırakın. 
 • Dokunmanın sihirli mucizesinden yararlanın.

Konular :

#evlilikte aşk #aşkı yeniden yaşamak #evlilik sorunları #çiftler #boşanma #evlilikte aşk