BEDENSEL ZİHİNSEL VE RUHSAL GELİŞİM

Bebeğinizle Aranızdaki Sevgi Bağını Küçümsemeyin

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 20.05.2014

Anne ile Bebek Arasindaki Ozel Bag Bozulur mu

Bebeğin ebeveynle kurduğu bağ, gelişimin en önemli unsudur. Bebeğinizle aranızdaki bu özel bağın gelişimine zarar vermemek için ne kadar birlikte olmanız gerektiği sorusu ise cevabı aileden aileye değişebilecek zorlu bir konudur. “Bebekle ne kadar vakit geçirmeli, bebek bakımını kiminle ve ne kadar paylaşmalı?” gibi sorular hem çalışan hem de evde olan anneler için ciddi endişe kaynakları olabilir.

Çalışan Annenin Bebeği, Çalışmayan Annelerin Bebeğinden Farklı mı Yetişir?

Çalışmayan anneler, evde olup bebeğin ihtiyaçlarını karşılamaktan sorumlu olmanın zorluklarını yaşar, genellikle kendilerine yeterli vakit ayıramamasının sıkıntısını yaşarlar. Çalışan anneler ise bebeklerinden ayrı oldukları zamanın aralarındaki ilişkiye zarar vermesinden korkarlar.

Çocuğunuzla sağlıklı, sevecen ve güçlü bir ilişki sürdürebilmeniz, evde kalmak ya da çalışmak gibi tek bir şarta bağlı değildir.

Kilit Nokta, Ebevyenlik Rolünde Ilımlı ve Ölçülü Olmak

İş hayatı ve annelik konusunda yapılan araştırma ve gözlemler; ebeveynlik rolünde ılımlı ve ölçülü olmanın kilit nokta olduğunu gösteriyor. Haftalık 40 saati aşan iş temposunun hem anneye hem bebeğe fazla geldiği biliniyor.

Diğer taraftan kendini çocuğuna tamamen bağlayan, çocuktan uzak hiç vakit geçirmeyen annelerin de en sonunda bulandığı görülüyor. Yarım zamanlı işler ya da iş saatleri konusunda esneklik, en az suçluluk yaratan ve en fazla tatmin sağlayan seçenek gibi gözüküyor. Ama maalesef çoğu iş, yarım zamanlı yapılamaz ve bazen ailenin finansal durumu her iki ebeveynin de tam zamanlı çalışmasını gerektirir. Eğer ebeveynlerinden biri için iş saatlerini azaltma fırsatı varsa, yaşamın ilk yıllarında bu fırsatı değerlendirmenize tavsiye ederiz.

Anne ile Bebek Arasindaki Ozel Bag Bozulur mu

Bebeğinizle İlgilenen Kişi Sayısını Sınırlı Tutun

Ayrıca sizin dışınızda çocuğunuzla ilgilenen kişi sayısını sınırlı tutmak ve bu kişilerin çocuğun yaşamında sürekliliğini sağlamak da sağlıklı çocuk yetiştirmenin temelinde yatar. Sık değişen bakıcılar, haftanın belirli günlerinde anneannenin evinde, diğer günlerde ise babaannede olmak gibi karmaşık bakım ortamları çocuk gelişimi için oldukça sakıncalı olabilir. Bu karmaşık bakım ortamına ek olarak bir de iş saatlerinizin yoğunluğu dolayısıyla ona yeterli vakit ayıramıyorsanız, çocuğunuz gelişimsel açıdan dezavantajlı duruma düşebilir.

Pek çok ebeveyn, mükemmel çocuk yetiştirmeyi garantileyecek tek bir seçenek olduğuna inanmak ister ve kendine güvenen, ayrılma problemi ya da güvensizlikleri olmayan bir çocuk hayal eder.

Ne yazık ki bir çocuğun sürekli olarak iyiliğini garantileyecek bir formül yoktur. “Anne mutlu olursa çocuk da mutlu olur” ya da “İlk üç yıl evde olursam çocuğum için her şey mükemmel olacak” gibi basit cevapların olabileceğine inanmak istesek de bilmeliyiz ki, ebeveynin işle ilgili tercihi ne olursa olsun bütün çocuklar yaşamlarının belli zamanlarında zorlanır ve mücadele yaşarlar.

Anne ve çocuk arasındaki özel bağın çok farklı koşullarda ve pek çok fırtınaya rağmen gelişmeye devam ettiğini bilmek gerekir. Çalışan anneler de evde olan anneler de çocuklarıyla sağlıklı, sevecen ve güçlü bir ilişki sürdürebilirler. Bebeğinizdeki ve kendinizdeki sevebilme kapasitesini asla küçümsemeyin.

Konular :