BESLENME

Bebeğim Pütürlü Yemek Yemiyor

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 21.07.2010

Bebeğim Pütürlü yemek Yemiyor

Bebeklerde pütürlü yemek istememek çok sık gördüğümüz bir beslenme problemi. Bebekler nasıl alışırlarsa öyle yemek isterler ve her zaman kolayı tercih ederler. Eğer bir bebeğe hep pütürlü gıdalar verilirse yani çiğnemesi için gayret edilirse buna alıştıklarını görüyoruz. Tıbben hiç sorunu olmayan bebekler tamamen alışkanlıklar nedeniyle böyle davranıyorlar. Örneğin çubuk kraker gibi sert bir besini iştahla yiyebilen hastam pütürlü sebze çorbasına gelince diliyle itiyor veya zorla yedirilirken kusuyor.

Pütürlü gıdalara alıştırmak için:

1- Çocuğunuzun beslenme dengesinin bozulmaması ve yeterli kalori alabilmesi için ana öğünlerinde pütürsüz gıdalara devam edin ancak ara ara aç bırakarak diğer pütürlü gıdaları da teklif edip çocuğun cevabına bakın. Eğer severse bu yoldan yavaş yavaş ara öğünlerden pütürlü gıdaları ana öğünlere de taşıyın.

2- Ekmek içi. bisküvi, küçük kaşar peynir yumurta sarısı, haşlanmış patates gibi gıdalardan (sevdiklerini küçük küçük koparıp ara ara çocuğa teklif et yedirmeye çalış ancak ısrarcı olmayın. Eğer hangisini severse giderek miktarını arttırın. Hatta pütürlü gıdalara alıştırmak için bazen meyveli şeker kırıntıları ve küçük çikolata parçalarını da (ana öğün sonrası) ödül ve taneli gıdalara alışması hatırına verebilirsiniz.

3- Yemekle oynamasına ortalığın kirlenmesi pahasına izin verin.

4- Israrcı olmayın, çocukla inatlaşmayın sonra kaybeden her zaman siz olursunuz.

Sağlık dolu mutlu günler dileklerimle….

Doç. Dr. Nurettin Onur Kutlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Konular :