BESLENME

"Bebeğinize Bisküvi Vermeyin"

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 28.10.2013

Bebeğinize Bisküvi Vermeyin

Prof. Dr. Karatay yeni kitabında sağlıklı yaşam için 14 reçete açıkladı. Karatay anneleri, bebeklerini bebe bisküvileriyle değil evde hazırlanan doğal besinlerle beslemeleri konusunda uyardı.

Bebeğinizi Doğal Besinlerle Besleyin

Prof. Dr. Canan Karatay yazdığı son kitabı ‘Karatay Diyetiyle Beslenme Tuzaklarından Kurtuluş Rehberi’nde sağlıklı yaşamın ipuçlarını anlattı.

Neler Bağışıklık Sisteminin Çökmesine Neden Olur?

Kitapta, yağ yemeyen insanların kilo almayacağını ancak bu durumda insan vücudunu A, D, E, K vitaminlerinden mahrum kalacağını belirten Prof. Karatay, bunun ilerleyen zamanlarda bağışıklık sistemini çökmesine ve vücutta onarılamaz hasarlara neden olacağını söylüyor.

Karatay, zararlı olduğuna inanılan yağın sanılanın aksine yararlı olduğu ve doğal yollarla üretilen yağın karaciğeri yağlandırmadığı, kolesterolü yükseltmediği ve damarları tıkamadığını ifade ediyor.

Bebeğinize Hazır Gıda Vermeyin

Bebeklerin bebe bisküvisiyle beslenmesinin yanlış olduğunu söyleyen Karatay, bebeklerin doğal besinlerle beslenmesi gerektiğini vurguluyor.

Bebeğinize Bisküvi Vermeyin

Hiçbir gıdanın anne sütünün yerini tutamayacağını belirten Karatay, hazır gıdalarla beslenen bebeklerin 1-2 yaşında karaciğer yağlanmasıyla karşı karşıya kaldıklarını bu durumun ilerde her türlü hastalığa davetiye çıkardığını belirtiyor.

Çocuğunuzu Şekerli Ürünlerden Uzak Tutun

Karatay’ın bebek ve çocuklara yönelik bir diğer uyarısı da şeker, çikolata gibi yiyeceklerden uzak durmaları gerektiği konusunda oldu. Bebeklikten itibaren çocukları şeker ve şekerli ürünlerden uzak tutulması gerektiğini ifade eden Karatay, aşırı şeker tüketiminin çocuklarda gelişme ve büyüme problemlerine neden olacağını, onların gerekli olgunlaşma seviyesine ulaşamayacağını belirtiyor.

Küçük yaşlardan itibaren şeker tüketiminin karaciğere hasar verdiğini ve bu durumun da 5-6 yaş aralığında karaciğer yağlanmasına neden olduğunu belirten Karatay, şekerli yiyeceklerin davranış bozukluklarına da neden olduğunu ifade ediyor.

İşte Karatay’ın 14 Reçetesi:

- Proteinin en önemli gıda olduğunu unutma.

- Yağ kötüdür diyenlere inanma.

- Yağların hepsini aynı kefeye koyma.

- Yüksek oranda karbonhidrat tüketme.

- Yağ ye, hasta olma.

- İyileşmez denen hastalıkların iyileşeceğine inan.

- Kolesterolünü sev.

- İnsülini zıplatacak gıdalardan uzak dur.

- İnsülin direncini önemse.

- Büyüme hormonunun dostu olan gıdalarla sen de dost ol.

- Bebeğini bebe bisküvisi ile besleme.

- Çocuklara şeker ve şekerli ürün yedirme.

- Tatlıya elveda de.

- Diyabetliysen bu önerilere kulak ver.

Mustafa Uçar

Vatan Gazetesi

Konular :