BESLENME

"Çocuğunuza Boşyere İştah Açıcı Şurup Vermeyin"

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 02.11.2013

Çocuğunuza Boşyere İştah Açıcı Şurup Vermeyin

Antalya’da düzenlenen 57. Milli Pediatri Kongresi’nde; çocukların iştahsız olduğunu söyleyebilmek için yetersiz beslenmeye bağlı büyüme ve gelişme geriliği olması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Yağcı iştahsızlığın anneler tarafından yanlış algılandığını söyledi. İşte Prof. Dr. Yağcı'nın çocuk beslenmesine en sık yapılan yanlışlara dikkat çektiği açıklamaları.

Çocukların % 40'ı İştahsızlık Problemi Yaşıyor

Anneler özellikle sabah kahvaltılarında kedi porsiyonu kadar çocuğa yemek yediriyor. Çocuk, karnı ağzına kadar dolduğu için ondan sonraki öğünleri aksatıyor. Bu da çocukta iştahsızlık gibi algılanıyor. Bir öğünde yiyebileceği kadar beslenen çocuk diğer öğünleri de atlatmayacaktır.

Çocuğun Yemek İçin İhtiyacı Olan Süre 30 Dakikadır

Çocuklar yürümeye başladıktan sonra, dünyayı keşfe çıkar ve her şeye dokunarak ağzına almak ister. Çocuklar yemeklerini genellikle kendi başına yemeye çalışır. Aileler de buna izin vermez. Bu çok yanlış bir davranıştır. Yemeğini kendisi yemek istiyorsa ona bu özgürlüğü verin.

Anneler, kendileri yemek yerken çocuklarına da yedirmekten hoşlanır ve "Çocuğum hızlı yesin kendi işime bakayım" diye düşünür. Oysa çocuklar o hızla yemek yiyemezler. Çocuğun yemek için 10 dakika değil, 30 dakika hakkı vardır. Yemek bir seremonidir. Çocuk da 1 yaşından itibaren bu seremoniye dahil edilmelidir.

Çocuğunuzun İştahsızlık Sorunuyla Baş Etmek İçin Bunları Deneyin

Çocukla konuşarak, oyunlar yaparak yemek yedirilerek yemeği keyifli hale getirmek gerekiyor. Çocuklara televizyon karşısında ve oyun oynarken yemek yedirmek son derece yanlış bir davranış. Bu davranış çocuğu sofradan uzaklaştırır. Eğer yeterli öğünü tüketmiyorsa oyalamak amacıyla yanına bir iki tane oyuncak konulabilir. Bu nedenlere rağmen çocuk yemiyorsa hastalık olup olmadığına bakılmalı. Kansızlık, demir ve çinko eksikliği de iştahsızlık nedenleri arasında yer alır.

Çocuğunuza Boşyere İştah Açıcı Şurup Vermeyin

"Sanıldığının Aksine İştah Açıcı Şurupların Hiçbir Etkisi Yoktur "

Yeterli beslenme zeka gelişimi için de önemlidir. Bebek doğduğunda beyni 330 gramdır. 3 yaş sonunda ise 1 kiloyu bulur. Bu dönemde doğru beslenilmesi halinde beyin de sağlıklı bir şekilde gelişir. Birçok anne, ek besine çok yükleniyor ve bu nedenle obez çocuk sayısı her geçen gün artıyor.

"9-12 Ay ArasıBebekler İçin 2 Ana 1 Ara Öğün Yeterlidir"

Ek besinde hızlı hareket etmemek gerekiyor. 6 ve 9 ay arasında anne sütüyle bir ana öğün bir ara öğün yeterlidir. 9 ve 12 ay arasında ise 2 ana öğün bir ara öğün yeterlidir. Oysa bizde 7 aylık çocuğa hemen hemen her şey yediriliyor. Bu çok yanlış bir davranış.

AA

Konular :