BESLENME

Evde Bebek Yemekleri Nasıl Yapılır? Besinlerin Doğru Hazırlanması İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 20.07.2010 - Güncelleme : 09.08.2022

Her ebeveyn, çocuğunun sağlıklı ve güçlü büyümesini ister. Bebekler için besinlerin doğru hazırlanması önemlidir. Peki bebek yemekleri nasıl hazırlanmalı?Hangi gıdayı ne zaman vermeli?

Bebeğinizin büyümesi doğru ve sağlıklı  beslenmesine bağlı olarak gelişir. Bugün piyasada bulunan bebek mamalarının birçoğu koruyucularla doludur. Bu koruyucular mamanın içindeki besinlerin tadını azaltır ve besin değerini düşürür. Üstelik evde bebeğiniz için hazırlayabileceğiniz yiyecekler kadar besleyici değildirler. 

Ev yapımı bebek maması sadece son derece besleyici olmakla kalmaz, doğru yapıldığında bebeğinizin bedensel ve zihinsel gelişime yardımcı olur.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Yeşim Çelik yeni anne babalara, bebeklerine evde nasıl sağlıklı gıdalar hazırlayabilecekleri hakkında önerilerde bulundu.  

Bebekler İçin Besinlerin Doğru Hazırlanması İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Bebek yemeği hazırlarken besinlerin doğru bir şekilde pişirilmesi için nelere dikkat edilmeli sorusunu yanıtı haberimizde. 

 

Evde Bebek Yemeği Hazırlamanın Püf Noktaları 

1. Bebeğe Yoğurt Ne Zaman Verilmeli?

Genellikle ikindi öğününde tercih edilir. Sindirimi kolay olduğundan bebekler için iyi bir besindir. Ayrıca barsak mikro florası için gerekli bakterileri içerir. 6. aydan itibaren tercih edilebilir.

2.Evde Bebek İçin Yoğurt Nasıl Yapılır? 

Bir litre süt kaynatılır, elin yakmayacağı sıcaklıkta 40 dereceye kadar soğutulur. 1–2 çorba kaşığı süt içinde sulandırılmış 1 çorba kaşığı yoğurt maya olarak süte eklenir ve yavaşça karıştırılır. Tencerenin üstü sarılarak en az 4 saat kadar sıcak ortamda bekletilir. Hazırlanan yoğurt 2–3 gün süre ile bebeğinize verilebilir. 

3. Bebeklere Meyve Nasıl Verilir?

Meyveler cam rendede rendelendikten sonra temiz bir tülbentten geçirilerek suyu çıkartılır. Bebeğinizin gelişimi dâhilinde yiyeceklerini de katılaştırmanız şarttır. 

Meyve suyunu ilerleyen dönemlerde meyve püre, daha sonra da yumuşak meyvelerden başlayarak meyvenin kendisini vermelisiniz.

 

Evde Bebek Çorbası Nasıl Hazırlanır?  

4. Bebekler İçin Sebze Çorbası Nasıl Yapılır? 

Malzemeler:
1 küçük boy patates
¼ kabak
¼ havuç
1 çay kaşığı sıvı yağ
1 su bardağı su


Yapılışı: Sebzeler yıkanır, kabuklu sebzeler soyulur ve doğranır. Küçük tencerede kaynamakta olan suya salınır. Su sebzelerin üzerini örtecek kadar olmalıdır. Ateş kısılır, sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pişmiş sebzeler ezilerek süzgeçten geçirilir. 1 çay kaşığı yağ eklenir.

*Patates yerine 1 tatlı kaşığı pirinç veya kırmızı mercimek eklenebilir.

Evde Bebek Bebek Maması Nasıl Yapılır
Evde bebek maması nasıl yapılır sorusunu beslenme uzmanı Yeşim Çelik yanıtladı. 

 

5. Evde Bebek İçin Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır? 


Malzemeler:
1 yemek kaşığı kırmızı mercimek
1 su bardağı su
1 çay kaşığı sıvı yağ

Yapılışı: Mercimek ayıklanır, yıkanır ve kaynamakta olan suya salınır. Ateşin altı kısılır, mercimekler yumuşayıncaya kadar pişirilir, yağ eklenir.

 

6. Evde Bebek İçin Pirinç-Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır? 

Malzemeler:
½ yemek kaşığı kırmızı mercimek
½ yemek kaşığı pirinç
1 su bardağı su
1 çay kaşığı sıvı yağ


Yapılışı: Mercimek, pirinç ayıklanır, yıkanır ve kaynamakta olan suya salınır. Yumuşayıncaya kadar pişirilir, yağ eklenir. Çorba, pirinç yerine bulgur konarak da yapılabilir.

 

Besinlerin Doğru Hazırlanması İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

7. Evde Bebek İçin Yayla Çorbası Nasıl Yapılır? 

Malzemeler: 
¾ su bardağı ev yoğurdu
½ su bardağı su
1 yemek kaşığı pirinç
1 çay kaşığı sıvı yağ
1 çay kaşığı un


Yapılışı: Pirinç ayıklanır yıkanır ve su ile haşlanır. Ilımaya bırakılır, yoğurt ile un karıştırılarak eklenir. Karıştırılarak pişirilir, yağ eklenir.

 

8. Evde Bebek İçin Tarhana Çorbası Nasıl Yapılır?

Malzemeler:
1 su bardağı su
1 yemek kaşığı tarhana
1 tatlı kaşığı yağ

Yapılışı: Tarhana soğuk su ile ezilir ve karıştırılarak pişirilir. Yağ eklenir. Tarhana acısız olmalıdır. 

9. Bebek İçin Yumurta Nasıl Pişirilir? 

Haşlama için; yumurta yıkanır, suya konur, kaynamaya başladıktan 10 dakika sonra soğuk suya alınır. Uzun süre pişen yumurtanın sarısının etrafında bir yeşilleşme olur, bu besin değeri kaybının göstergesidir.

10. Bebeklere Et Nasıl Verilir? 

Kıyma şeklinde verilebilir. Kıyma hafif ateşte ezile ezile suyu çekilinceye kadar pişirilir ancak kavrulmaz. Bu şekilde hazırlanmış kıyma çorbalara eklenir. Tavuk etinden yapılmış kıyma da aynı şekilde yapılabilir. Balık buğulama veya ızgara şeklinde verilebilir.

 

Evde Bebek Yemeklerinin Doğru Hazırlanması Önemlidir 

11. Evde Bebekler İçin Hangi Kurubaklagiller Yapılabilir?

Nohut veya Kuru Fsulye Ezmesi

Malzemeler:

2 yemek kaşığı nohut veya kurufasulye

1 çay kaşığı yağ

2 su bardağı su


Yapılışı: Nohut, fasulye ayıklanır, yıkanır ve 8-10 saat süreyle ıslatılır. Islatma suyu dökülür. Yumuşayan nohut ve fasulyenin kabukları soyulur. Üzerini 1-2 parmak geçecek su ile yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pişen nohut fasulye pişirilen suyun içinde ezilerek verilir. 

Konular :

Bebek Yemekleri, Ek Gıda, Ev Yapımı Bebek Yemekleri