HERKES İÇİN PSİKOLOJİ - NİLGÜN SARI

“Evlenmeden Önce Gerçek Yüzünü Göstermedi”

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 29.07.2013

Evlenmeden Önce Gerçek Yüzünü Göstermedi

Çocukluğumuzun masallarının sonu hep böyle biterdi. Filmlerde de durum aynıydı; bir türlü kavuşamayan hatta yanlış anlaşılmalarla dolu bir hikayede, kavuşmalarını istiyor ve sonucu da tahmin ediyor olmamıza rağmen yine de o mutlu sonu heyecanla beklerdik.

EvliliklerHer ZamanMasallardaki Gibi Mutlu Sonla Bitmeyebilir…

Film bu noktada bittiği için de mutluluğu nasıl yaşadıklarını doğal olarak göremezdik. Zaten devamına da gerek yoktu; çünkü evlilik mutlu olmaya yeter de artardı bile. Kavuşana kadar yeterince sorunla boğuşmuş olan çift bundan sonra “sorunsuz” bir hayata adım atmışlardı.

Gelin görün ki gerçek hayat böyle değil... Günümüzde masallar ve filmler bu kadar romantik bitmeseler de yine de evlilik ve beraber yaşama sürecinde ne gibi sorunlarla karşılaşılacağı, bu sorunlarla nasıl başedileceği yeterince fark edilmiyor ve konuşulmuyor. (Bu yazıda evlilik, beraberlik ve ilişki kavramları birbirinin yerine kullanılmıştır.)

Bir beraberliğin sağlıklı bir biçimde dengeye oturması ne kadar sürer?

Bu sorunun, her beraberlik için tek bir cevabı yoktur. Kişiler gibi ilişkiler de dinamik, değişime açık ve olgunluk yönünde gelişim gösterirler.

İlişkilerde Sağlıklı Denge Nedir?

Birlikteliğin zorunlu ve gönüllü niteliklerinin algılanmasının dengeye ulaşması ile eşler ilişkiden doyum sağlamaya başlarlar. Gönüllü nitelik, ayrılığın, boşanmanın duygusal, sosyal, ekonomik nedenlerle çok kolay olması ve sorunlara göğüs germek için önemli bir nedenin kalmamasıdır. Bir başka deyişle, eşler arasında bağların çok zayıf olması durumu... Zorunlu nitelik ise duygusal, sosyal ve ekonomik nedenlerle birlikteliği zorunlu olarak sürdürdüğünü düşünmedir.

Bir evliliğin duygusal, sosyal ve ekonomik niteliklerinin olduğu bir gerçekliktir. Ancak sağlıklı denge, eşlerin bu nitelikleri algılama ve yaşama biçimi ile ilgilidir.

Görmeyi İsteyip İstememek Esas Mesele

Evli eşler arasındaki bazı sorunlar evlilik öncesinde de bulunur ancak o günlerde görmezden gelinir. “Evlenmeden önce gerçek yüzünü göstermedi” diye bazılarının yakındığını duymuşuzdur. Burada “gösterilmeyenler” olabilir ancak bu görmeme hali bir diğerinin ne kadar görmek isteyip istemediğiyle de ilgili değil midir?

Tanımaya Önce Kendinizden Başlayın

Eşlerin birbirini tanıması şart; ama kendini tanımadan ve anlamadan bir diğerini tanımak, anlamak, kucaklamak oldukça zordur. Önce kendinizden başlayın; isteklerinizin, arzularınızın, hedeflerinizin, zor ve güçlü yanlarınızın, kişilik özelliklerinizin, duygu ve düşüncelerinizi dışavurum biçiminizin farkına varın. Sonra beraberliğiniz için istek ve arzularınızı konuşun.

Aşk ve sevgi hesap kitap işi değildir. Planlayarak ve düşünerek aşık olunmaz ve iki kişi arasında sevgi bu şekilde gelişmez. Ancak aşk ve sevgi (başladıktan sonra) iyi korunmalıdır.

Sevgiyle kalın...

Konular :