METREKARE - DİLEK ULUTAŞKIN

"Duvarlarınız Nasıl Olsun?" -1

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 15.11.2011

Duvarlarım Nasıl Olsun

Sabah uyanır uyanmaz gördüğünüz ilk şey nedir? (Tabii, susturucusuna bastığınız saat dışında!)Uyandığınız mekanın duvarındaki renk olabilir mi?

Araya farklı detaylar girse de yaşam mekanlarının rengi ilk dikkat çeken öğelerden biridir.

Bir rengin seçimi içgüdüsel olarak yapılır ama odanın hacmini, ışığa göre yönünü göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Boya bir odayı aydınlatır ve güzelleştirir. Aynı zamanda boya, bir noktayı saklamak için başka bir noktaya dikkatleri çekmeye yarar. Eğer çalışma masanızı salonunuza koymak zorundaysanız bu alanı öyle bir boyayabilirsiniz ki, bakışlar çalışma masası ve etrafındaki kağıtlar yerine alanın rengi üzerinde yoğunlaşır.

Boya SeçerkenRenk Konusunda Riske Girmek İstemeyenler ÖnceKarton Üzerinde Uygulama Yapabilirler

O kadar seçeneğiniz var ki, bu neredeyse zorlayıcı olabilir. Denemeler yapmak için, duvarınızdan birinin küçük bir köşesini kullanarak, istediğiniz renkleri uygulayabilirsiniz. Fakat gerçek bir fikre sahip olabilmek için en iyi çözüm, büyük bir kare şeklinde bir kartonu istediğiniz renkte boyamak ve duvarın önünde birkaç gün bekletmektir. Böylelikle bu renkten gün geçtikçe sıkılıp sıkılmadığınızı göreceksiniz.

Bir duvarı boyamak için, öncelikle uygulanacak yüzeyi dikkate almak gerekir. Eğer duvarlarınız kötü durumda ise, daha pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için tümünü alçıyla kaplamak yerinde olacaktır. Duvarınızda ufak çatlaklar var ise, bu bölümleri örtmek için şekil verilebilir alçılardan kullanın daha sonra da zımparalayın.

Unutmayın!!

Farklı çeşitlerdeki boyalar, farklı uygulamalar gerektirir. Akrilik üzerine istediğiniz boyayı uygulayabilirsiniz ama yağlı boya için bu mümkün değil! Eğer eski yağlı boyanızı yenilemek istiyorsanız, duvarınızı iyi hazırlayın: Yıkayın, durulayın ve zımparalayın!

Akrilik Mi Yağlı Boya Mı Seçlemelisiniz?

Farklı kategorilerde boyalara rastlayacaksınız: Akrilik ve yağlı boyalar. Fakat seçimi neye göre yapacağınızı biliyor musunuz? Seçiminiz ihtiyacınız doğrultusunda olmalıdır: Bir tarafta daha az zararlı, daha az kokulu fakat daha zor örten bir boya var; diğer tarafta, toksik maddeler içeren, daha dayanıklı ve daha kapatıcı bir boya.

Akrilik Boyanın Özellikleri

Akrilik boyaların pek çok avantajı vardır. Kokusuzdurlar ve malzemelerin suda temizlenmesine olanak sağlarlar. Akrilik boyalar her renkte ve her türde bulunabilir(parlak, saten, mat).Yağlı boyaya göre, uygulanması daha kolaydır, çünkü daha sıvıdırlar, daha esnektirler ve çok çabuk kururlar. Bununla birlikte kapatıcı özellikleri daha zayıftır; bu yüzden daha iyi sonuç alabilmek için iki kat kullanmak tercih edilmelidir. Bu boyaların bakımı da kolaydır. Su ve temizlik malzemeleriyle silinebilirler.

Yağlı Boyanın Avantajları, Dejavantajları Neler?

Yağlı boyanın örtücü özellikleri akrilik boyalara göre daha kuvvetli olsa da, birçok farklı zorluğu vardır…

Öncelikle çok yoğun bir boya kokusu yayar, sadece boya sökücü tiner ile temizlenebilir; fakat her şeyden önemlisi, solumak zorunda kalacağınız uçucu organik bileşenler içerir. Yağlı boyayı yaşam mekanlarında fazla kullanmamalısınız; çünkü sağlığınız için, özellikle de çocuklar ve solunum yolu rahatsızlığı olan kişiler için tehlikeli olabilir. Tüm bunların yanında, yağlı boya malzemeye derinden işleyerek, tüm lekeleri mükemmel şekilde kapatır, böylelikle çoğunlukla iki kat kullanmaya gerek kalmaz.

Saten Boya Genelde Geniş Yerlerinde Kullanılır; Nedenine Gelince...

Bu boya kategorisi suya dayanıklıdır ve bakımı kolaydır. Saten boya genellikle geçiş yerlerinde kullanılır (koridor, giriş vb. ).Saten boyayı kullanmadan önce duvarlarınızı iyi temizlediğinize ve pürüzsüz hale getirdiğinize emin olun ;çünkü saten, ipeksi bir görünüm verir ve hataları belirginleştirir.

Mat Boyalar Suya Dayanıklı Banyolar İçin İdeal

Saten boyanın tersine, mat boya duvarınızdaki hataları örtecektir. Ama bu özelliği nedeniyle hazırlık aşamasında duvar temizliği ihmal edilmemeli. Temizlenebilen mat boyalar suya dayanıklı boyaların tercih edildiği banyolara da uygulanabilir.

Parlak boya

Parlak boya odalarınızı aydınlatacak ve yağlı boyaya yakın bir sonuç verecektir. Duvarlarınız çok temiz ve pürüzsüz olmalı; çünkü boyanın parlaklığı yüzeydeki en ufak bir hatayı bile ortaya çıkartacaktır.

Boyayı Muhafaza Ederken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Boya almaya gitmeden önce duvarlarınızı ölçün. Boyanın kendi kutusu yerine temiz bir kova içinden boyayın, böylece kullanılmayan kısmının bozulmasını önlersiniz. Kalan boyayı rötuşlar için saklayın. Temiz bir cam kavanoza boşaltın, bu sayede rengini görebilir ve saklama alanından tasarruf edebilirsiniz. Oda da, boyama tarihi ve boyanın kodunun yazılı olduğu bir etiket hazırlayıp kavanoza yapıştırın.

Farklı Dokunuşlar

Boyayı sadece klasik fırçayla sürmek zorunda değilsiniz. Bir sünger ve /veya bez yardımıyla duvarınızda farklı etkiler yaratabilirsiniz. Bastırın, sıkıştırın, sünger kullanın, dairesel hareketler uygulayın, yani her şey mümkün! Yaratıcı olun, fakat bu seçenekte diğerlerine göre daha çabuk sıkılma riski var. O zaman, yine boyaya başlamadan önce bir kartona tüm denemelerinizi yapın, duvarın önüne yerleştirin ve tüm duvarlarda aynı etkinin olacağını hayal etmeye çalışın… Etkiye alışıp, kullanabilir misiniz? Karar sizin.

Grafik etkiler

Grafik bir sonuç elde etmek için, renkli çizgiler seçebilirsiniz. Çizgilerin sizi sıkmayacak renkler olmasına dikkat edin. Yere dik veya paralel; eşit veya farklı uzaklıkta…Yapışkan bantı duvarınıza sabitleyin, daha sonra boşlukları seçtiğiniz renklerle boyayın .Dikey çizgiler odanıza yükseklik duygusu katarken, paralel çizgiler genişlik veya uzunluk etkisi yaratacaktır.

Çizgiler ve dikey bantlar!

Bu iş kolay gibi görünüyor, fakat fazla da hafife almayın; boyayı akıtmadan çizgileri boyamak o kadar da kolay değil. İşte birkaç öneri: İyi bir koruma yapışkanı seçin, bazıları daha ucuz olabilir; ama daha az korurlar. Yapışkan bandı çıkartırken, boyanmış kısımdan boyanmamış kısma doğru çekmeye dikkat edin ve önemli bir bilgi: Bandı boyama işlemi bittikten sonra, bir saati geçirmeden çıkartın.

Delikli şablonlar

Delikli şablonlar duvarın üzerine farklı formlar çizebilmenizi sağlarlar: Kıvrımlı formlar, bordürler, sade resimler veya göz illüzyonları, modern ve klasik stillerde çeşit çeşit, farklı türlerde şablonlar bulmak mümkün. Gerçek şablon severler biraz el becerisi ile kendi şablonunu hazırlayıp, eşi olmayan desenler yaratabilirler. Kullanacağınız aletler de başarıya giden yolda önemli birer faktör: Sünger, rulo, şablon fırçası… Büyük yüzeyler için ruloları tercih edin, ufak ve orta boylu yüzeylerde fırçaları, yüzeyin önemine ve verilmek istenen etkiye göre de sünger kullanmayı seçin.

Boyamanıza Rağmen Eksik Bir Şeyler Olduğunu Düşünüyorsanız Verniklemeyi Düşünebilirsiniz

Yeni renkler kullanmadan da ambiyansınızı değiştirebilirsiniz: Duvarlarınız boyalı olmasına rağmen yine de eksik bir şeyler olduğunu düşünüyorsanız, duvarlarınızı verniklemek farklı bir çözüm olacaktır. Bunun için, sadece şeffaf veya açık renkli bir kat uygulamak yeterlidir.

Aklınızda bulunsun!

*Boya katmanının altında sıkışan hava, yüzeyde hava kabarcıkları oluşmasına sebep olur. Bu kabarcıkları yok etmek için, o bölge kazınıp yeniden boyanmalı.

*Pul pul kalkmış boya yüzeyi, duvar sıvasına kadar kazınmalı ve sonra boyanmalı.

*Fazla boyanın süzülerek duvar yüzeyinde oluşturduğu damlacıklar zımpara kağıdı ile yok edilebilir.

Her türlü durumda duvarınız temiz ve pürüzsüz olmalı, eğer duvarlarınız alçı ise, tozunu iyi aldığınıza emin olun ve boyanın tutmasını, daha kalıcı olmasını sağlayan astarı da ihmal etmeyin.

(Devam Edecek...)

İşte sizler için seçtiğim ilham alabileceğiniz birbirinden şık ev dekorasyonları...

Sevgiyle Kalın,

Konular :