METREKARE - DİLEK ULUTAŞKIN

Duvarlarınız Nasıl Olsun? - 2

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 22.11.2011

Duvarınız Nasıl Olsun

Kısa zaman önce ‘demode’ olarak kabul edilen duvar kağıdı, daha iyi çalışılmış modeller ve daha geniş bir stil seçeneğiyle görkemli bir dönüş yapıyor. Desenler çok moda ve dekorasyona değer katmayı sağlıyor. Duvarlarınız yeni tekniklerle bezenmiş bir yaratıcılık malzemesi haline gelebilir. Her tarz dekorasyon için üretilmiş kopya baskılar sayesinde odalarınızda istediğiniz ambiyansı yaratabilirsiniz. Her çeşit duvar kağıdı bulmak mümkün; trompe l’oeil (göz yanılsaması) efektli, manzaralar, renkli desenler…

Duvar Kağıdının Görkemli Geri Dönüşü

Boyalarda olduğu gibi, duvar kağıdı seçiminde de çeşit zenginliği sizi zorlayabilir. Yakın geçmişte kağıt seçenekleri limitliydi ama bugün satıştaki örnekler, dekorasyon için olması gereken tüm kaliteye sahip, dayanıklı ve bakımları kolay ürünler. İhtiyaçlarınıza uyacak birçok farklı türde duvar kağıdı mevcut. Ayrıca vinil esaslı duvar kağıtlarını; vinil esaslı, kağıt arkalı vinil ve kumaş arkalı vinil duvar kağıdı seçenekleriyle de bulabilirsiniz.

Duvarınız Nasıl Olsun

Duvar Kağıtlarını Nemli Ortamlar İçin Tercih Etmeyin

Duvar boyama kağıtları, duvar kağıtlarının giriş gamı. Diğer malzemelere göre daha ucuz, ancak daha hassas ve daha az dayanıklı. Duvar kağıtları sıklıkla salonlarda veya yatak odalarında tercih ediliyor; nemli mekanlarda kullanmanız tavsiye edilmiyor. Duvar kağıdı kullanmaya karar verdiyseniz, duvarlarınızı çok iyi hazırlamaya dikkat edin (yıkama, durulama, gerekiyorsa zımparalama); çünkü en ufak bir hata bile belirgin hale gelecektir.

Vinil Duvar Kağıdının Özellikleri Nelerdir?

Klasik duvar kağıtlarına göre daha dayanıklıdır ve nemli ortamlar için tavsiye edilir. Üzerindeki PVC kaplama, onu yıkanabilir ve daha dayanıklı kılar. Sanıldığının aksine rulo halinde satın alabilirsiniz. Su geçirmez olan vinilleri banyonuza ve mutfağınıza da yerleştirebilirsiniz. Ama ısı yayan bir kaynağın yakınına koymamaya dikkat edin; çünkü eriyebilir!

Duvarınız Nasıl Olsun


Kağıt Arkalı Vinil Duvar Kağıtları

En yaygın kullanılan duvar kâğıdıdır. Kaliteli kâğıt üzerine özel yöntemlerle desen basılır ve PVC ile yekpare kaplanır. Geniş desen ve renk seçeneği bulunan bu kâğıtlar, kolay temizlenebilir olması nedeniyle de tercih sebebidir. Piyasada satılan bazı ürünlerin yapışkanı sürülmüştür.

Duvarınız Nasıl Olsun

Kumaş Arkalı Vinil Duvar Kâğıdı

Tekstil liflerinin eklenmesiyle üretilir, diğer vinil kâğıtlara göre daha dayanıklıdır. Kalın bir malzemedir ve duvardaki hataları çok iyi kapatır. Uygulaması duvar kâğıdına göre daha kolaydır. Duvara yapıştırılması için sadece bir kat yapıştırıcıya ihtiyaç duyar ve yapıştırılmaya hazır olarak satılır.

Duvarınız Nasıl Olsun

Kesimi ve yerleştirilmesi çok rahattır. Daha çok yoğun geçişlerin olduğu mekânlarda tercih edilirler. Islak sünger ve sabunla temizlenir. Darbelere ve güneş ışığına karşı dayanıklıdır ve doğru bakımla uzun süre yeni kalabilir. Enlerinin geniş olması duvara yapıştırma hızını da arttırır.

Ne Kadar Kâğıda İhtiyacınız Var?

Duvar kâğıdı kaplanacak duvarın kapı ve pencereler çıkarılarak uzunluğunu ( ya da odanın çevresini)ve duvar yüksekliğini ölçün Duvar kâğıdı rulosu genellik 52-53cm.eninde ve 10 m boyundadır.

Yaşam alanlarının ortalama tavan yüksekliği 2,60-2,90 m arasında değişkenlik gösterir. Bu durumda satın aldığınız 1 rulo duvar kâğıdından 3 boy çıkarmanız mümkün. Bir başka deyişle 53 cm x3:159 cm uzunluğunda bir duvarı kaplayabilirsiniz. Kağıt döşeyeceğiniz duvarın ölçüsünü rulo önüne bölüp tam sayıya yuvarlayın.

(Örn.:5m:5.00m/0.53 m:9.4 :10 rulo duvar kağıdına ihtiyacınız var demektir)

Duvarınız için gerekli olan boyun bir rulodan çıkan boya bölünmesi ile de kâğıt ihtiyacınızı hesaplayabilirsiniz.

(Örn.:10/3boy:3.3 yani 4 rulo duvar kağıdı satın almalısınız.)

Artan parçaları ziyan etmeyin: Kapı ve pencere üstlerinin kaplanmasında kullanabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Kâğıdın tümünü aynı seriden (numara ambalajın üzerinde belirtilmiştir),bir kerede alın. Daha sonra kötü sürprizlerle karşılaşmamak için (örneğin, renk tonunun değişmesi vb.) satış görevlisinden bilgi almaya çekinmeyin.

Yapıştırıcı seçimi için belirtilen tavsiyeleri dikkate alın. Klasik tür kâğıtlar için herhangi bir yapıştırıcı kullanabilirsiniz, fakat vinil kağıtlarda, kağıdın cinsine uygun bir yapıştırıcı seçmeyi tercih edin (ağır duvar kağıtlarına göre yapıştırıcılar).

Sıkılmayacağınız Desenlerdeki Duvar Kağıtlarını Seçin

Deseninizi seçmeden önce, odanızda denemeler yapmak için bir eşantiyon almaya çalışın, böylelikle dekorasyonunuz ve mobilyalarınızla uyumunu görebilirsiniz. En önemlisi, daha sonra bu desenden sıkılmayacağınıza emin olun!

Unutmayın, ufak desenler odanızı büyük göstereceklerdir; büyük ve vurgulu desenler ise daha sıcak ve daha yoğun bir ambiyans yaratacaklardır.

Duvarınız Nasıl Olsun

Tercihiniz Sticker Olursa...

Bir de uygulanmaları çok hızlı olan sticker’lar var. Fiyatları da çok makul. Üstelik farklı yaşam mekânları için çok farklı desen çeşitliliği sunuyorlar.

Bu sticker’larla duvarlarınızı göz açıp kapayıncaya kadar süsleyebilirsiniz. Bunun dışında sticker’ların yerlerini kendi istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz; çünkü duvara zarar vermeden tekrar yapışabiliyorlar.

Duvarınız Nasıl Olsun

Yapışkanlı Giydirmeleri de Tercih Edebilirsiniz

Sticker’larla aynı prensipte olan dekoratif yapışkanlı kaplamaları da kullanabilirsiniz. Sticker’lardan daha büyük ve daha çeşitli olan bu kaplamalar, manzara ya da farklı cisim görselleri şeklinde sunulabilir. Bakımları ve yerleştirilmeleri kolaydır…

Duvarınız Nasıl Olsun

Unutmayın, Bordürler Yaşadığınız Mekana Farklı Bir Kimlik Katar

Yaşam mekanının görünümü değiştirilmek istenildiğinde ama bunun için büyük operasyonlardan kaçınıldığı durumlarda bordürler kullanılabilir. Kapı ve pencerelerde doğramalar bittikten hemen sonra ya da tavan ile duvar arasında kullanılan bordürler mekâna farklı bir kimlik katar. Bordürlerin kullanımıyla yüksek bir tavan alçak, geniş bir oda daha küçük görülebilir. Yatay ve dikey motiflerle süslü bordürlerle mekânlar şıklaşırken aynı zamanda değişirler de…

Duvar Karoları Seçerken Etraflıca Düşünülmeli

Sağlam ve uzun ömürlü bir kaplama malzemesi tercih edenler için duvar karoları en ideal çözümdür. Mutfak ve banyolarda kullanılan duvar karoları hem dekoratif, hem de suya, neme, küfe ve yıpranmaya karşı dayanıklıdır.

Fayans: Mutfak ve banyo için ideal seçim! Duvarınızı kirden, lavabo ve küvetinizden gelecek su sıçramalarından koruyarak, temizliğini kolaylaştıracaktır!

Seramik: Şoklara dayanıklılığı sağlamlığından gelir; karışımında seramik, silika ve gümüş elemanları kullanılır. Duvarda kullanıldığı gibi zemin için de idealdir. Renk ve desen seçeneği fazladır.

Mozaik: İlk olarak 5000 yıl önce Sümerler tarafından ev duvarlarına batırdıkları çömlek parçalarıyla yaratılan bu teknik günümüzde farklı tarzlarda uygulanıyor. Banyo, mutfak gibi alanlara yeni bir soluk getirmek istiyorsanız mozaik kullanabilirsiniz. Cam mozaikler özellikle hijyenin ön planda olduğu ıslak ve nemli ortamlarda rahatlıkla kullanılabiliyor.

Cam tuğla: Modern ve farklı bir doku yaratmak için kullanılabilir. Çoğunlukla separatör görevi üstlenen duvarların yerine uygulanır. Yüksek sıcaklıktaki cam hamurun özel kalıplarda preslenmesiyle elde edilen içi boşluklu camın, bir diğeriyle yine sıcak olarak birleştirilmesiyle üretilir. Cam tuğla bir duvar gibi örülür ve ışığın geldiği yönde uygulanır. Renksiz tuğlaların yanı sıra kırmızı, yeşil, mavi, sarı renklerde cam tuğlalar da bulunmaktadır.

İşte İşinizi Kolaylaştıracak Birkaç Öneri…

*Mekânı büyük göstermek için, açık renkler seçin.

*Karolarla uyumlu olması için renkli derzler seçin. Açık renk derzlerin zaman içinde kiri göstereceğini unutmayın.

*Basit birer renk ya da motif dokunuşu uygulamak için, duvar süsünden kaçınmayın.
*Suyla doğrudan temas halinde olan karolar için, yapıştırıcınızın uygun ve etkili olduğundan emin olun.

Bir eve taşınırken hali hazırda var olan ve değiştirilme imkânı olmayan mutfak ve banyo karoları (bazen her ikisi)yüzünden çoğu insanın canı sıkılır. Artık buna gerek yok, onları yeniden boyamak, yeni bir görüntü elde etmek için yeterli olacaktır.

Yapmanız gereken şey sadece değiştirilecek yüzeyi bir yağ çözücü yardımıyla temizlemek, durulamak ve kurumaya bırakmak. Ardından, seramik ve cam için tasarlanmış alt katman bağlayıcı sürülür. Son işlemin ardından kuruması beklenen (yaklaşık bir gün –bir gece)karo boyanır ve yepyeni duvarlar elde edilir..

Duvarınız Nasıl Olsun

Tuğlaları yeniden yaratın…

*Elinizde mevcut malzemeyi yenileyerek de farklılık yaratabilirsiniz. Duvarlarınızdaki tuğlalara yeni bir görünüm katabilirsiniz. Önce tuğlaları klorik asitle temizleyin, lekeler için sıcak suya karıştırılmış sodyum karbonat kullanın ve bir süngerle yavaşça bastırarak uygulayın. Lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz, sonrasında tek yapmanız gereken iyice durulamak olacak.

Modern Tasarımlardan Hoşlananların Tercihi: Beton

Daha modern bir görünüm tercih edenler için önerilir. Günümüzde beton kullanımı çok yaygınlaştı; bazıları bu tarzı soğuk bulabilir ama tercih ve zevk meselesi… Betonun pudra pigmentleri yardımıyla boyanması mümkün, bu stili olan bir sonuç elde etmenize yarayacaktır.

Banyoda veya mutfakta kullanılırsa beton neme dayanabilmesi için hidrofüj özellikli olmalı. Hazırlanması için önce istediğiniz şekilde bir kalıp çıkartmalı. Ardından içine istenilen renk pigmentleri katılmış, çalışılmış temiz beton dökülmeli. Tahmin ettiğiniz gibi yapılması özenli bir çalışma ve profesyonel yardım gerektiriyor. Eğer kendiniz yapmak isterseniz konu hakkında eğitim alabilirsiniz.

Özgünlüğüve Modernliği Bir Arada Yaşatan Taşlar...

Taşların duvar kaplaması olarak kullanılması da her geçen gün artıyor. Daha modern, inox gibi malzemelerle birleştirilmiş taşlar, özgün ve modern bir kontrast yaratıyor. Bunun dışında, estetik görünümüyle yaratmak istediğiniz ambiyansı destekliyorlar.

Dekoratif yapı taşları; kullanım alanlarına göre blok taşlar, çakıl taşlar, kesilmiş ve işlenmiş taşlar ve doğal yarılmış taşlar olarak dört gruba ayrılabilir. Blok taşlar parke taşı, bordür taşı ve kesme taş olarak yapılarda ve dış mekânlarda kullanılır.

Çakıl taşları genellikle peyzaj amacıyla kullanılmakta olup kullanımı renk homojenliğine bağlıdır. Kesilmiş ve işlenmiş taşlar ise yapılarda en çok kullanılanlardır. Bunlar belirli boyutlarda kesilerek ebatlandırılmaktadır. Kullanım amacına ve yerine göre yüzeyleri mat, cilalı veya pürüzlü olabilmektedir.

Yaşağıdınız Mekanları Isıtan Bir Tercih: KUMAŞ

Kumaşlar odayı ıstır ve konfor getirirler, dokuları ve yerleştirilme şekillerine göre birbirlerinden ayrışırlar.

Duble kumaşın yerleştirilmesi zordur; çünkü direkt olarak duvara sabitlenmez. Bu tür kumaşları çerçeve çıtalarına zımbalayabilirsiniz; avantajı, fiyatları çok uygun malzemelerin kullanılabilmesidir. Örneğin,müslin.. Eğer bütçeniz izin veriyorsa, ipek veya yün gibi kumaşlar seçerek kâğıda yapıştırın. Sabitlenmeleri daha kolay olacaktır.

Lambri Seçerken...

Duvarlarınızı dekore etmek ve kendinize şık bir koza yaratmak için bir başka fikir: Duvarlarınızı, özellikle mükemmel ses ve ısı yalıtımı sağlayan, doğal ahşap lambriler ile kaplayabilirsiniz.

Bugün geleneksel yöntemle ısmarlama yapılan lambrilerin yanı sıra modüler sistemde gerçekleştirilen uygulamalar da ilgi görüyor ve duvarlar basit panoların yardımıyla ahşap kaplanabiliyor. Bu kaplamalarda farklı zevklere hitap edebilecek kadar çeşitlilik gösteriyor; kiraz gibi meyve ağaçları, zeytin veya armut, klasik yelpazeyi tamamlayan örnekler arasında bulunuyor.

Çam, köknar, maun ve kestane en çok kullanılan ağaçlar. Lambri çeşitleri arasında ise, masif olanlar ve sunta üzerine kaplama olarak kullanılanlar mevcut. Lambriler, işlenmemiş duvarlar da dahil her yere uygulanabilir.

Düz olmayan, tuğlalı ve taş yüzeyler gibi…Lambri döşenecek odanın iç duvarları pürüzsüz ve kuru ise lambri özel yapıştırıcılarla sabitlenebilir. Bunu yaparken paket üzerindeki talimatlara aynen uyulmalıdır.

Duvarlar yeterince düzgün değilse ve kaplamanın aynı zamanda gürültü ve soğuğa karşı koruma sağlaması da isteniyorsa, latalardan oluşan bir alt konstrüksüyon üzerine çivileme yöntemi tercih edilmelidir.

Mutfak ve banyolarınız için, klasik lambri almaktan kaçının. Bu bölümler için ahşap görünümlü pvc panellerden yararlanabilirsiniz…

Sevgiyle Kalın,

Konular :