METREKARE - DİLEK ULUTAŞKIN

Kapı, Pencere Deyip Geçmeyin

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 14.01.2012

Kapı Pencere Deyip Geçmeyin

Yaşam mekanlarının dış dünya ile ilişkisini kuran kapı ve pencereler, sahip olduğunuz evin mimari yapısına göre değişiklik gösterirler. Kapı ve pencerelerde yapacağınız değişiklik evinizin hem iç, hem dış görünümünü değiştirecektir.

Evinizin Pencerelerine Dikkat Çekmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Yaşam mekanlarında pencerelere dikkat çekmek istiyorsanız, ilk yapmanız gereken pencerelerinizi duvar ve kapılarla tezat oluşturacak şekilde boyamak.Klasik perdeler yerine seçilecek modern ve pratik storlar da pencerelere farklı bir görünüm kazandıracaktır.

Nasıl Seçim Yapmalısınız?

Çatı katındaki pencerelerin boyutları küçük olduğundan mekana az ışık girmesine izin verirler. Bu yüzden bu pencerelerin büyük ve ağır perdelerle kapatılmasının bir gereği yoktur. Gün ışığından maksimum düzeyde yararlanmak için ince ve hafif bir perde yeterlidir. İnce kumaştan hazırlanan storlar şık bir alternatif olabilir.

Pencere Çeşitlerini Tanımaya Ne Dersiniz?

Evinizde kapsamlı bir yenileme çalışmasına mı başladınız? Bu durumdan pencereler de nasibini alacaksa önce farklı pencere çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmanızın tam sırası…

*Tek veya çift kanatlı pencere: En çok kullanılan pencere tipidir.Temizlenmesi kolaydır ve iyi bir havalandırma sağlar.

*Sürgü pencere: Bir veya daha fazla pencerenin yana doğru sürülmesi sistemiyle çalışır. Kullanımı kolaydır. Pencereden görünen manzaranın bölünmesi istenmiyorsa, sürgü pencere kullanılabilir.

*Giyotin pencere: Genelde ahşap evlerde kullanılan bir sistemdir ve çoğunlukla alt kanadı hareketli olur. Giyotin pencerelerin çalışma biçimine göre çeşitleri bulunmaktadır. Temizlenmesi zor bir penceredir.

*Vasistas pencere: Normal pencerenin üzerinde kullanılan vasistas pencere çok iyi havalandırma sağlamaktadır. Özellikle mutfaklarda ve tuvaletlerde kullanılması uygundur.

Pencere Seçerken Tercih Edebileceğiniz Diğer Malzemeler

Ahşap:

Mekana dekoratif ve sıcak bir görüntü katması nedeniyle tercih edilen ahşabın kullanımı çok da kolay değildir. Yaşayan bir malzeme olan ahşap, sürekli bakım gerektirir. Meşe, iroko ve moabi ahşap doğramalar için tavsiye edilen ağaçlardandır.

Alüminyum:

Alüminyum pahalı bir malzeme olmasına rağmen daha çok tercih edilmektedir. Çünkü; alüminyum kaplama çok sağlam ve dirençlidir. Rüzgara karşı dayanıklıdır ve soyulmaz. Bakımının kolay olması ve hafifliği de diğer bir tercih nedenidir. Daha çok işyeri ve modern binalarda tercih edilir.

PVC

Dayanıklı, hafif ve bakımı kolay olmasının yanı sıra çok iyi ses ve ısı yalıtımı sağlaması açısından da önerilir. Büyük boyutlu PVC pencerelerde açılan kanatlar metal bir yuvayla güçlendirilir.

Çift Cam:

Yaz-kış gelen kabarık faturalar sizi bunalttıysa, evinizde sıcağın ve soğuğun korunması için bir dizi önlem alma zamanınız geldi demektir. Yaşam mekanlarında kışın sıcağın, yazın serinliğin minimum masrafla sağlanması için, pencerelerinizin ısı geçirgenliğinin mümkün olduğu kadar az olması gerekir.

Binalardaki yüzde 30 oranında ısı kaybı, pencerelerden kaynaklanmaktadır. Çift camın sağladığı ses ve ısı yalıtımı diğer camlara oranla daha yüksektir. Çift cam,doğramayla birlikte takılabileceği gibi pencereye eklenen alüminyum ya da PVC çerçeve sistemine de eklenebilir.

Uygulaması pratik olan bu yöntemin tek dezavantajı; eklenen camın eski pencere kanadına ek bir ağırlık yüklemesidir. Bu ağırlığı kaldırıp kaldıramayacağını test etmek için yaptırmadan önce pencereyi mutlaka bir ustaya göstermek gerekir. Ayrıca, iki cam yüzeyi arasında buğulanma ihtimali de göz önüne alınmalıdır. Çift doğramalı pencere sistemi ise özel olarak üretildiği için hiçbir sızıntıyı geçirmez.

İdeal bir çift cam pencere:

•İç mekanları yeterli derecede aydınlatmalı ve etkili bir havalandırma sağlamalıdır.
•İç mekanların dış dünya ile bağlantısını koparmamalıdır.
•Sıcak, soğuk, yağmur, rüzgar ve gürültüye karşı mekanı korumalıdır.
•Şık ve güneşe karşı kalkan oluşturulmalıdır.
•Kullanım kolaylığı sağlamalı ve rahat temizlenebilmelidir.
•Ekonomik olmasının yanı sıra kalitesini muhafaza etmeli, fazla bakım gerektirmemelidir.

Kapı Seçerken Neleri Göz Önünde Bulundurmalısınız?

Evin iç dekorasyonu kadar, onu dış etkenlerden koruyan kapının seçimi ve niteliği de bir o kadar önemlidir. Günümüzde çağdaş teknolojiyle üretilen çelik kapıların yanında, ahşabın klasik ve sıcak görüntüsünden vazgeçmeyenler için üretilmiş farklı modellerdeki ahşap kapılar da mevcuttur.

Ahşap Kapı:

Ahşap kapılarda kapı kanatlarının taşıyıcı konstrüksiyonu genelde köknar ağacından yapılır ve boşluklar ızgara veya akordeon gibi açılan kraft kağıdı ile doldurulur. Kapıların yüzeyleri isteğe ve mekanın genel dekorasyonuna bağlı olarak lake, ahşap kaplama ya da laminat olabilir. Ahşap kaplamada maun, ceviz ve meşe gibi ağaçlar kullanılabilir.

Çelik Kapı:

İşyeri ve konutların güvenliğini estetikten ödün vermeden sağlayan çelik kapıların çoğu ayarlanabilir çelik kasaya sahiptir. Kilitler,kapının dört yanından da kilitlendiğinden ,dış zorlamada açılmasına imkan yoktur.İstenildiği takdirde ahşap,PVC veya boya ile kaplanabilir.Ayrıca ısı ve ses izolasyonu da sağlar.Kapı kolu ,kapı topuzu,dürbün ve emniyet kelepçesi standart aksesuarlardandır.

Güvenlik İhmale Gelmez Öyle Değil Mi?

Hırsızlık, yangın, gaz kaçağı gibi olaylara karşı, evi koruyacak ve yaşayanları uyaracak alarm sistemleri,artık lüks olmaktan çıkıp bir ihtiyaç durumuna geldi. Uygun sistem kurulduğunda istenmeyen ve beklenmedik olaylara karşı önceden önlem alabilirsiniz.

Evinize Alarm Sistemi Seçerken Bu Özelliklere Sahip Olmasına Mutlaka Dikkat Edin!

*Sistemi çalıştırmak komplike değil kolay olmalıdır.

*Yanlış alarma neden olmamak için sistemi devre dışı bırakıp kapatmak da kolay olmalıdır.

*Sistemin çalışır durumda olduğunu gösteren, kolayca anlaşılabilir bir gösterge tablosu bulunmalıdır.

*Herhangi bir elektrik kesintisi durumunda sistemin devre dışı kalmaması için, şarj edilebilir bir akümülatörü bulunmalıdır.

*Kişisel saldırı alarmı da bulunmalıdır.

*Sistemin, harici siren ve flaşör lambası için çıkışları olmalıdır.

*Sistem, kısmi olarak devreye sokulabilmelidir.

Bu tür güvenlik alarm sistemlerinin dışında, bir de farklı uyarıları içeren sistemler bulunur. Örneğin alarm durumunda, daha önceden programlandıkları telefon numaralarını otomatik olarak arayarak, kayıtlı bulunan sesli mesajı ileten sistemler de güvenlik firmalarından talep edilebilir. Ayrıca, kapalı devre TV sistemi, dijital video kayıt sistemi, kapı dedektörü ya da kablosuz gece güvenlik sistemi de tercih edilebilir.

Bunca açıklamadan sonra sıra geldi sizler için seçtiğim kapı, pencere tasarımlarına...

Sevgilerimle,

Konular :