SEYİR DEFTERİ - FİKRET YILDIRICİ

Aşk Sekizgeni

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 26.06.2014

Ask Sekizgeni

Kürşat Başar'a son kitabı "YAZ" ile ilgili verdiği röportajda aşkın tanımını sormuşlar, yazarımız aşkışu şekilde tarif etmiş: “Aşk; beyin, kalp ve cinsel organ arasındaki üçgenin yarattığı bir duygudur. Büyük bir yoğunlaşma, gözün tek bir şeye yönelip onu yüceltmesi.”

Ben bu konuda aynı fikirde değildim, daha doğrusu aynı fikirdeyim; ancak sadece aşkı üç organla sınırlandırmak yanlış diye düşünüyorum.

Sırasıyla aşkın organlar üzerindeki etkilerini anlatalım:

Aşktan en çok etkilenen organ beyindir. Beyin artık tembelliği bırakıp çok çalışması gerekecek; eski aşk anıları unutulacak, unutulamıyorsa beynin bir yerinde stoklanacak, yeni aşkta yaşanılan her an, özel günler hafızaya iyice kaydedilecek. Öyle boş boş konuşmadan oturamazsınız, bilgiler tazelenecek, siyaset, gündem takip edilecek, akılı olduğunuza dair görüntü verilecek, bu yüzden biraz beyni çalıştırmanız gerekecek. Esprili olmak da akıl ister; bu konuda da çalışmak gerekecek. Beyinin diğer organlar tarafından etkilenmesine de müsaade etmemek lazım... Kürşat Başar'ın tanımındaki cinsel organ beyini en çok etkileyen organdır; onun esiri olursanız, beyin bir süre fonksiyonlarına son verecektir, dengeyi kurmak gerekecek.

Gözler, kim bunları yanardöner yaptı bilmiyorum, aşkta sabit gözler olmazsa olmazdır, gözler, gözlere bakmalıdır. Aşkınıza bakarken göz bebekleri küçülmüyorsa, abovvv şimdi yandınız.

Ağız, öyle boş boş konuşmak veya susmak yok, anlam, iltifat, jestler çıkmalı o ağızlardan. İlk öpücükte önemli, bunun için ağız kokusu, temiz dişler ve sıcaklık gerekir, öpücük utanmış ancak kendinden emin olmalı öyle yılların tecrübesini hissettirmek de yok.

Boyun, ikinci öpülecek yer boyundur, boyun zarafettin merkezidir, aşk mutlaka buradan geçmelidir. (Örneğin bir zümrüt taşlı kolye buradan geçerse aşkın derecesi yükselebilir.)
Kalp, en zavallı organ kalptir; yeri dar, işlevi çoktur… Aşk, buradan büyük bir yer hatta hepsini istemektedir, oysa anne, ablalar, abiler, eski sevgililer, futbol takımın, iş, okul, mahalle arkadaşların hepsi oradadır.

Mide, aşkın yolu mideden geçer derler doğrudur. İlk randevu büyük ihtimal bir akşam yemeği değil midir? İlk eve gidişte teklif: "Sana ellerimle yemek yapmak istiyorum" şeklinde olmuyor mu?

Karaciğer, önce aşkın mutluluğundan içeriz ama bu organ en çok zararı ayrıldıktan sonra görür, terk edilince içtikte içer karaciğeri yeriz.

Cinsel organ hakkında konuşmayalım, hepimiz aşk için neler yaptığını biliyoruz.

En son olarak ayaklardan bahsedelim. Aşkın en güzel yanlarından biri de yan gelip yatmanın sona ermesidir. Ormanda, sahilde, yağmur altında, güneşin alnında yürümek aşkın faydalarından biridir. Aşk bitince de iş ayaklara düşer, beyin, gözler, mide, karaciğer durur gitmek istemez, ayaklar yürür ve gider...

Sevgilerimle,
Fikret Yıldırıcı

Konular :