SEYİR DEFTERİ - FİKRET YILDIRICİ

Gelde Nazara İnanma

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 08.04.2014

Nazara Gelde Inanma

Nazara inanır mısınız? Bilmiyorum, ben inanıyorum, özellikle kendi kendime çok nazar değdiriyorum.

Geçen ay arkadaşımın evine gittiğimde bilgisayarla bir işim oldu, arkadaşın bilgisayarını gördüğümde, “Benim ki ile aynı ne sağlam çıktılar, on yıllardır bana mısın demedi" dedim. Demez olaydım, eve geldiğimde bilgisayarın düğmesine dokundum ve bilgisayar bir daha açılmadı. Yeni bilgisayarımı alana kadar yeni yazı yazamadım; Mart'ın başından beri sizlerle ayrıyız. Bugün Nisan'ın sekizi ve yaklaşık bir aydır yazım yayınlanmadı, geçen bu sürede yazmayı düşündüğüm pek çok konu oldu, bunları düşününce bir ay içine ne kadar çok şey sığdırmışız diye düşündüm.

11 Mart Berkin Elvan, 12 Mart Burak Can öldürüldü, twitter, youtube kapandı, seçimler oldu, tüm partiler kazandı, kim kaybetti anlamadım, Pamir kayboldu ve maalesef cesedi bulundu, köprü çöktü, üç işçi hayatını kaybetti ve dün Kars'ta 9 yaşında M.A katledildi.

İyi bir şeyler oluyor da ben mi görmedim yoksa algıda seçiciliğimiz artık kötü olaylara mı gözümüzün önüne getiriyor.

Hafta sonu Galatasaray- Fenerbahçe maçı seyretmek için ekran karşısına geçiyor "ezeli rekabeti doyasıya izleyim, biraz eğleneyim" diyorum. Futbolcular maç yapmıyor adeta birbirini dövüyor. Maçtan önce bir taraf takım otobüsünü taşlanıyor, diğer tarafta bir otomobili parçalıyor.

Pamir kayboluyor, binlerce insan yardıma koşarken, binlercesi anne- babayı yerden yere vuruyor. Berkin'i milyonlar uğurluyor, diğer milyon "terörist" diyor, kadınlar öldürülmeye devam ediyor, binlerce kişi lanetliyor, binlercesi "iyi oldu" diyor.


Bu toplumsal travmanın artık bir üyesi olmak istemiyorum, bunun anlamı etrafımda olan bitene gözümü kapamak değil, tepkimi vereceğim pek çok sosyal medya alanı var, sadece olumsuz olayların yanında olumlu olanları kaçırmayacağım, bunlar samanlıkta iğne olsa bile bulup çıkarmaya çalışacağım. Sizlere de bunu tavsiye ediyorum, hadi bakalım başara bilecek miyiz.

Hadi etrafa olumlu bakmaya başlayalım... Örneğin; lalelerin bu sene farkına varamayan var mı? solmaya başlamışlar bile, ya leyleklerin gelişini göremedim diyen var mı, başlar biraz yukarıya lütfen, yunuslar Karadeniz’e geçmeye başladılar bile, Kartal'lar Sarıyer'den ne zaman geçmeye başlıyordu? Bugünlerde değil mi? Bir de mutluluk şiiri patlatalım:)

İSTANBUL'DA BİR MUTLULUK

Çingene vapurundayız o durak, bu durak,
Dokunduğu iskele Avrupa mı, Anadolu mu?
Ne bilelim, var mı bi önemi?
Kaptanım ya kaldırma bayrağı,
Vapurca onca insan,
Kaleler arasından geçtik, nizami gol olduk,
Epeyce de mutlu olduk...

Sevgilerimle,

Fikret Yıldırıcı

Konular :