SEYİR DEFTERİ - FİKRET YILDIRICİ

Hapı Yuttuk!

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 11.08.2013

Hapı Yuttuk

ABD’nin Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, farelerin uyku esnasında PTSD anılarını silmeyi başaran bir ilaç geliştirdiklerini iddia ettiler. Kesin başarıya ulaşılması halinde, insanlar için aynı tedavinin gelecekte mümkün olabileceği ifade edildi.

Farelere, beynin korku dolu anıları depolayan bazolateral amigdala bölgesindeki protein üretimini durduracak bir ilaç verildi. Uykuya dalmadan hemen önce ilaç verilen fareler, uyku esnasında belli aralıklarla yasemin kokusuna maruz bırakıldı. Fareler, uyandıktan sonra yasemin kokusunun bulunduğu farklı ortamlarda çok daha az korku tepkisi gösterdi. Yani, farenin beynindeki kötü anı silinerek, yerine iyi bir anı yerleştiriliyor, böylece fare yasemin kokusundan korkmuyor veya hiç koklamadığını düşünüyor. (Bu arada farelerin yaseminden korktuğunu da öğrenmiş bulunuyoruz.)

Şimdi bu ilacın insanlar üzerinde kullanılmaya başlandığını kabul edelim ve kimin nasıl ve ne için kullanacağına bir göz atalım.

Erkekler: Eşleri ve kayınvalideleri üzerinde çok sık kullanacaklarını düşünüyorum.

1-İlk yapacakları iş: Eşlerinin özel günlerin tarihlerini unutturacaklarını bir anı yüklemesi yapacaklardır. Düşünsenize eşlerininiz tanışma, nişanlılık, evlilik, doğum günü gibi günleri hatırlamayacak. Arada bir siz bir kıyak geçip hatırlatırsınız diye düşünüyorum.

2-İkincisi: Eğer aldatırken yakalandıysanız çok panik olmayın, akşam bir doz ilaç ile karınız artık metresinizi en sevdiği kız arkadaşı olarak hatırlayabilecek.

3-Üçüncüsü: Cumartesi, Pazar günlerini işgünü sanacak, böylece alışveriş, piknik, annemlere gidelim, mutlaka bir şey yapalım ısrarından vazgeçecek.

4-Sonuncusu: Kredi kartlarının limiti doldu korkusu verilecek, alışveriş çılgınlığı derdiniz bitecek.

Kadınlar: Onlar da eşleri ve görümceleri için sık sık kullanırlar herhalde.

1-Görümce ve kayınvalideden gelin korkusu çıkarılacak, yoğun bir sevgi verilecek ama uzaktan olması sağlanacak. Her ziyaret öncesi mide bulantısı verilecek ki çok gelinmesin.

2-Eşlere alışveriş sevgisi aşılanacak, öyle bir aşı yapılacak ki alışverişten bıkılacak.

3-Her tatilin mutlaka şehir dışında planlanması sağlanacak, mümkünse eşler Bora Bora diye inletilecek.

4-Tek taş korkusu kazınılacak yerine büyük daha büyüğünü almalıyım duygusu aşılanacak.

Çocuklar: Anne ve babalar bir de sevgililer.

1-İnternet sevgisi yüceltilecek, gerekirse “Çocuğum bilgisayarın başından ayrılmasın, yoksa kötü olur korkusu” verilecek.

2-“Okumakta ne demek” fikri başlarına kazılacak.

3-Akşam eve erken gelirse ne yaparım korkusu kalplerinin üzerine işlenecek.

4-Sevgilim hep beni sevecek, ancak bırakırsa o bırakabilir duygusu beynine kazılacak.

Anlaşılacağı üzere, aile bireylerinin hepsinde bu ilaç varsa kötü olacak! Örneğin, görümce, kayınvalide seni sevecek, onlarda sana ilaç verdikleri için sen de onları seveceksin. Onlar sana gelmek isteyecek, sen onlara gitmek isteyeceksin ama mideniz bulanacak.

Bir de patronların eline geçmesin bu ilaç, düşünsenize “patron, bu sene benim maaşımda ne kadar indirim yapacaksınız” diyebilirsiniz.

Ramazan Bayramınız kutlu olsun.

Sevgilerimle,

Konular :