SEYİR DEFTERİ - FİKRET YILDIRICİ

Neden Antibiyotik İçtiğinizi Biliyor musunuz?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 22.11.2013

Neden Antibiyotik İçtiğinizi Biliyor musunuz

Biz Türkler değişik bir milletiz. Bu bizim hala çözemediğimiz eğitim sisteminden mi yoksa genlerimize işlemiş olan davranış şekillerinden mi kaynaklanıyor, bilemiyorum…

Eğitim tarzımız genel, ancak derinlemesine inilmeyen, ezberci, çok seçenekli cevap anlayışında… Bu da aslında analiz etme yeteneğimizi zayıflatıyor. Eğitim dışı kaynakların kullanımının da çok zayıf olduğunu biliyoruz. Kitap okuma oranının düşüklüğü ya da kitap alışkanlığının belli bir konu etrafında kalması, çeşitlenmemesi, karşıt görüşler yerine, kendi görüşlerini teyit eden kitapların okunması, yeni fikirlerin oluşmasını ve gelişmesini engelliyor. Gazete okuma alışkanlığımızda, kitap gibi futbol takımı tutma alışkanlığı şeklinde yine kendi görüşümüzü duymak için kullandığımız bir mecra oluyor. Tv alışkanlığı için sorulan sorulara neden ‘belgesel izliyorum’ diye cevap veriyoruz ve yalan söylüyoruz kısmı ise tartışmamızın dışında kalsın.

Tüm bu gerçeklere rağmen, çoğumuz her konuda bir fikri olan kişiler haline geliyoruz. Hepimiz olmadığımız halde çok iyi bir mühendis, avukat, doktor, asker vs. olabiliyoruz. O yüzden bazı iş kolları Türkiye şartlarında çok şansız. Dünyanın hangi ülkesinde sokak kazılırken operatörü seyreden ve onu eleştiren bir halk görmüşsünüzdür.

Bu haftaki yazımda "çok bilmiş doktorlardan" bahsedeceğim ve bunları yazarken de kendim çok bilmiş duruma düşmemek açısından, konuyu araştırıp sizlere aktardığımı belirtmek isterim. Anlattıklarıma tek yönlü bakıp, 'ilaç kullanmak iyi değilmiş, kullanmayalım' diye düşünülmesini istemiyorum. Sadece tek bir soruyu sormanızı ve neden bu ilacı kullandığınızı araştırmanızın sizleri daha sağlıklı bir karara yönlendire bileceğini düşünüyorum.

Konunun gidişatından anlaşımızdır bahsettiğim ilaç, antibiyotikler. Avrupa ülkeleri arasında son yapılan araştırmada antibiyotik kullanımında birinci olmuşuz. Aşırı antibiyotik kullanımı bakterilerin dirençlerini arttırması; ki bu sizden başka bu hastalığa yakalanacak olanlara daha kuvvetli bir bakterinin bulaşmasına, yine vücut için gerekli yararlı bakterilerin yok olması da başka hastalıkların oluşmasına meydan verilmesi anlamına geliyor.

Diğer yandan, özellikle kanatlı hayvanlarda, arılarda, küçük ve büyük hayvanlarda kullanılan antibiyotiklerinde bal, et, süt ve ürünleri vasıtasıyla vücudumuza girdiğini unutmayalım.

Kafanızı karıştırmadan doktorunuza neden antibiyotik vermiyorsunuz yerine, neden antibiyotik veriyorsunuz ve verdiğiniz antibiyotiğin özelliklerinin ne olduğunu mutlaka sorunuz.

Mesleklere saygınızı gösteriniz ve işi erbabına yaptırınız ancak soru sorma hakkınızı ve şeffaflık taleplerinizi ileterek bilgi alma hakkınızı sonuna kadar kullan!

Konular :