SEYİR DEFTERİ - FİKRET YILDIRICİ

Tutsağı Olmuşuz Bir Kere

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 10.07.2012

Tutsağı Olmuşuz Bir Kere

Hepimiz sosyal medyanın tutsağı olmuş durumdayız; facebook, twitter bunların en ünlüleri. Bugünkü yazımda sosyal medyanın kurallarını ve dikkat etmeniz gerekenleri yazacağım. Sosyal medya şirketlerini “sistem" olarak kullanacağım.

1-Her ırk, din ve milletten insan sosyal medyadan faydalanabilir ancak sistem sağlayıcılarının koyduğu kurallara uymazsanız sistemden atılırsınız. Bu işin mahkemesi yoktur. Sistem sizin mazeretinizi dinlemez. Yeni bir hesap açma şansınız vardır, bunu deneyiniz.

2-Yaş sınırlaması vardır; ancak kimlik tespiti yapılmadığından doğum tarihi değiştirilerek sisteme üye olunabilinir. Ağzında emziği, 20 yaşında erkek çocuklarını sistemde görebilirsiniz. Yaş demişken belli bir yaş sonrası erkek – kadın fark etmez, doğum yılı bilgisi yok olur veya doğum yılına 1900 yazıp 112 yaşında gözüken orta yaşlı insanları görebilirsiniz.

3-En dramatik olanları öldükleri halde sistem içinde kalanlardır. Bu yakınlarının tercihi de olabilir, şifrelerin bilinmediği için sistemde kalmış olabilirler.

4-Sistem genelde mutluluk üzerine kurulmuştur, sistemde ki herkes mutludur. Geziler yapılmakta, gecelere akılmakta, katılım sağlanılan nişan, düğün, yaş günlerinin sayısı bilinmemektedir. Ben mutsuzum bunalımdayım üç gündür evden çıkmadım havasında hiçbir bulguya rastlayamazsınız.

5-Sistem giderek tehlikeleşmektedir artık adım adım nerede olduğumuz harita üzerinde işaretlenmekte, pek yakında ise tepimizden uydu ile online görüntü sağlanması an meselesi olacağı söylenmektedir.

6- Sistemin en handikaplı yanı ilişkilerle ilgili olanıdır:

a-İlişkisi yok: En problemsiz durum “ ilişkisi yok” durumudur. İlişkim yok evde kaldım durumlarını sistem algılamaz içinizde hissedersiniz. Bu yüzden biz sizi mutlu bir bekâr olarak algılarız.

b-Evli: Bu duruma her zaman inanmayın, kadınlar özellikle rahatsız edilmemek için “evli” butonunu tercih edebiliyor. Kendilerine tavsiyem albümlerine fotoshopla da olsa birkaç ikili resim koymaları olur, adam irice bir şey olursa rahatsız olmanız tamamen engellenir.

c-İşte problemin başladığı nokta: Evlilik- nişanlılık veya ilişki var durumları bittiği zaman sistemin tekrardan kurgulanması gerekir. İlkönce resimler ayıklanır, eski resimlerin en neşeli olanları daha önce eklenmemişse eklenir veya sistemden geçici bir süre ayrılınır. Sistemde sizi gıcık edercesine “ bak arkadaşların seni özledi” şeklinde mailler atarak asabınızı daha da bozar. Sistemin size bu konuda sağladığı kolaylıklarda vardır, kişiyi engellerseniz hayatta size ulaşamaz. Ben engelledim hadi o beni görmüyor ama ben onu çok özlüyorum diyorsanız, ortak arkadaşınızın sistemi sizin için bir kapı olabilir. Ancak bu da sinir bozucu olabilir onun nerede, ne yaptığını bilmek sizi çıldırtabilir.

d-Diğer bir problem ilişkilerin başladığı andan itibaren başlar, yeni sevgili geçmişi araştırır sağ olsun sistem bu işte zorlanmasın diye “ Zaman tüneli” uygulamasına geçti. İlişki devam ederken de öyle ona buna mesaj atmak, beğendi olarak tıklama olayları kabul edilemez.

7-Sistemin bir faydası da yeni ilişkilere yelken açmaya imkân tanıması:

a-Tanımadığın insanlara “ arkadaş olarak ekle” butonunu kullanarak ulaşabilirsin. Teklifin kabul edilme şansını bilemiyorum, bu konuda bir oran veremem, siz denemeye devam edin.

b-Tanıdıkların arasında mesela eski üniversite arkadaşın, iş arkadaşın veya onların arkadaşları ile kontak kurabilirsin. “Beğen “ butonu bu iş için başlangıç olabilir ama abartma, boş bir kare koysam beğenecek aptal dedirttirme kendine.

c-Sistem tüm kutlamaları evinizden yapmanıza imkân sağlıyor, geçen bayramda akrabalarımın hepsi ile bayramlaştım üstelik evimden çıkmadan, yakında el öpmeye imkân tanıyan bir uygulama çıkarsa geleneklerimizi de korumuş oluruz.

8-Sistem bir ev ödevine dönüştü: Kolaysa takip etme; kutlamadığınız doğum günleri, kaçırdığınız ölüm haberleri, etkinlikler, kandiller, bayramlar çokça eleştiri almamıza neden olmaktadır. Siz iyisimi hiçbir şeyi kaçırmamak için sistemden gözünü ayırmayın. Aksi taktirde size küsen arkadaşlarınızın sayısı artabilir.

9-Sistem sizi mecburen sanata yaklaştırmaktadır. Beğenilen resimler, müzikler, karikatürler, videolar, kitaplar, özlü cümleler konusunda kendinizi geliştirmek zorunda hissederseniz.

10-Arkadaş sayısı önemli bir göstergedir. Bu yüzden arkadaşınızın, arkadaşının arkadaşı da çok önemli bir sayısal kaynak olabilmektedir. Az arkadaş sayınız varsa doktora başvurmanız önerilir.( Siz buna aldırmayın sizin tercihiniz az ve öz olabilir)

11-Yazım dili ve gülme, ağlama logoları ve işaretlerden resim çizme konusunda bildiğiniz bir kurs varsa katılmak isterim.

12-Tavsiyeler: İş arkadaşlarınızı, patronunuzu, tanımadığınız insanları ağınıza dâhil etmeyiniz. Belli bir yaşta da anne ve babanızı.( Kızım bu satırı okumaz umarım). İlişkileriniz sonsuza dek sürecek gibi düşünüp yarın bitecek gibi bir sistem kurunuz, sonra düzeltmesi çok zaman alıyor.

Bnm sosyl mdyadan anldğmı öztledim, sizlrin de eklmek istdiği bir şy varsa köşmde yaynlarm.

Svgler:)

Konular :