TATLILAR

Bereketin Tatlısı Aşurenin Saray Usulü Tarifi

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 12.11.2013 - Güncelleme : 04.08.2022

Bereketin Tatlısı Aşurenin Saray Usulü Tarifi

İslam kültür tarihinde önemli bir yer tutan Muharrem ayında yapılan ve toplumun bütün kesimine dağıtılan aşure, dayanışmayı ön plana çıkardığı gibi, içerisinde bulunan kuruyemişlerle de sağlığımız açısından son derece faydalı. 

Bereketin Tatlısı Aşurenin Saray Usulü Tarifi
Bereketin Tatlısı Aşurenin Saray Usulü Tarifi

Evinize Bereket Gelsin 

"Bereketin tatlısı" olarak nitelendirilen aşure, Türk mutfak kültüründe önemli bir yer tutuyor. En eski tatlılardan olan aşurenin, Hazreti Nuh peygamberin gemisindeki son gıdaların karıştırılmasıyla elde edildiği yolundaki rivayete göre, bereket getireceğine de inanılıyor. 

İslami inanca göre Muharrem ayının onuncu günü, Nuh peygamber Büyük Tufan'dan sonra karaya ayak bastığında, elinde kalan son malzemlemelerle bu tatlı yapmıştır. Su, buğday, nohut, toz şeker, fasulye, pirinç temel olarak kullanılan malzemelerdi. Siz de fazla malzemeye gerek olmadan yalnızca temel malzemelerle aşure yapılabilirsiniz. 

Aşurenin Faydaları Saymakla Bitmiyor 

Aşure, beyin, kalp ve damar ile karaciğer başta olmak üzere insan sağlığı açısından oldukça faydalı besinleri bir arada bulunduruyor. Protein, karbonhidrat, yağ asitleri, demir, çinko, fosfor, kalsiyum gibi mineraller ile B, C ve A vitaminlerince zengin ve eşi olmayan bir gıda ürünü olarak biliniyor. 

İşte Meraklısına Saray Usulü Aşurenin Tarifi: 

Malzemeler: 

500 gr aşurelik buğday
1 çay bardağı gülsuyu
1 su bardağı nohut
1 çay bardağı ceviz
2 su bardağı süt
1 kg toz şeker
1 çay bardağı kuş üzümü
1 su bardağı kuru fasulye
1 su bardağı çekirdeksiz üzüm
1 su bardağı kuru incir

1 su bardağı kuru kayısı

1 yemek kaşığı çam fıstığı
1 çay bardağı pirinç

 

Üzerini Süslemek İçin:

Nar
Tarçın
Çam fıstığı
Ceviz içi

Saray Usulü Aşure Nasıl Yapılır?

Yapılışı: 

Öncelikle, buğdayı ayıklayıp, geceden bol su ile ıslatın. Fasulye, pirinç ve nohudu ayrı kaplarda ıslatıp ertesi gün ayrı ayrı haşlayın.

Süzdükten sonra fasulye ve nohudun kabuklarını soyun.

Tencereye buğdaylarla birlikte buğdayların yaklaşık iki katı kadar su aktarın. Ağır ateşte karıştırmadan buğdaylar iyice yumuşayıncaya kadar pişirin. Buğdaya daha önceden haşladığınız nohut, fasulye ve pirinci ilave edip pişirin.

Kayısı ve inciri doğrayın. Üzümlerle birlikte tencereye alıp üzümler şişinceye kadar pişirmeye devam edin.

Toz şeker, süt ve gülsuyunu ekleyip 10 dakika daha kaynatın. Tatlıyı ateşten alıp, kâselere aktarın. Tatlılar soğuduktan sonra üzerlerini tarçın, nar, ceviz içi ve dolmalık fıstık ile aşureyi süsleyerek servis yapın.

Konular :

Saray Aşuresi, Aşure Tarifi, Bereket Tatlısı