EDİTÖRÜN KALEMİNDEN

“Bugün Ne Yapalım Anne?”

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 04.02.2013

Bugün Ne Yapalım Anne

Okul tatilinde bir haftayı geride bıraktık. Kolay mı oldu? Pek değil. Çocukların çoğu gibi eğlenceye, oyuna doymayan Alin her tatil günü, yeni güne “Bugün ne yapalım anne? sorusuyla uyanıyor.

Alışveriş merkezleri etkinlikleri, tiyatro oyunları, çocuk eğlence evleri, atölye çalışmaları derken pestilim çıkmış bir halde eve kendimi zor atıyorum. Peki eve gelince eğlence bitiyor mu? Haaaayyıırrrrrrr. Birlikte yapılan ödevler, yazı çalışmaları, oyun hamurları, suluboyalar,resimler, karton-elişi kağıdı kesip yapıştırmalar, misafircilik, doktorculukderken liste uzayıp gidiyor. Tam artık iyice doymuştur eğlenceye, banyosunu yaptıktan sonra bi güzel her zamanki saatinde yatıp uyur, ben de biraz rahat nefes alırım diye ümit ederken bi bakmışım ki saat akşamın 12:00’si olmuş, Alin halen uyanık ve bir masal daha okumamı istiyor. Kurallar, kural olmaktan çıkıyor tatil günlerinde. Sizin anlayacağınız, nasıl olsa yarın okul yok rahatlığıyla bugünlerde bizim evde düzen müzen kalmadı.

Ailecek alışveriş yapmaya da pek bi bayılırız. Geçen gün yine maaile markete gittik. Herkes kendi kafasına göre sepete bişeyler atıp duruyordugene. Ürünlerin son kullanma tarihleri veiçerikleriyle her zamanki gibi takık halde ilgilendiğim sırada, abur cubur reyonundan şekerleme paketleri, çikolatalar kendini birdenbire (!) sepete atıyordu. Derken alışverişi tamamladık. Kasadan çıktıktan sonra orta yaşları biraz geçgin bir beyefendinin dikkatlice Alin’i incelendiğini fark ettim. Önce her zamanki gibi çocukları seven biri herhalde diye önemsemedim ama epey bir süre bakmaya devam ettiğini fark ettiğimizde biraz rahatsız olduk bu durumdan. Tam birine mi benzettiniz beyefendi diye soracakken göz göze geldiğimizde bize: “Kızınızı reklamlarda oynatmayı düşünür müsünüz?” demez mi! “Teşekkür ederim fakat kızım zaten bir ajansa kayıtlı” falan diyerek geçiştirmek istediysem de pek başarılı olamadım. Konuşmaya devam etti ve iki ara bir derede kartvizini uzattı bize. “Olsun, bizim ajansımızda da kaydınız olsun bakın zaten yerimiz buraya çok yakın, şu adresteyiz" diye de detaylı bir tarifte bulundu bi güzel. Hoşumuza gitti mi? Her anne-baba gibi, çocuğumuzun beğenilmesi bizim de hoşumuza gitti. İlgilenir miyiz?Kızımız istemedikçe hayır. Alin istedi mi? Tabi ki hayır.

Eve döndüğümüze merak edip ajansların çocuk cast bölümlerini şöyle bir inceledim. Meğer ne meraklıymışız çocuklarımızın reklamlarda, dizilerde oynamasına. Sınırsız sayıda çocuk ajansa kayıtlı. Henüz 6 aylık bebekler, ajansın “çocuk oyuncu” bölümünde kayıtlı oyunculardan (!) Anne karnında konservatuar eğitimi almışlar herhalde. Şaka bir yana, ajans kayıtlarına bakınca bu durumun bizim kıza özel bir hal olmadığını çok net anladık; boşyere havalara mavalara girmedik anlayacağınız.

Her geçen gün artan dizilerde, git gide gelişen ve yaratıcılığın sınırlarını zorlayan reklam sektöründe kuşkusuzçocuk oyunculara da ihtiyaçduyuluyor. Sizlerden de bu konuda çok e-mail alıyorum: “Çocuğumun reklamlarda oynamasını istiyorum ne yapmalıyım?”, “Çocuğumun oyunculuk yeteneği var, dizilerde oynaması için ne yapmalıyım?” şeklinde. Tabi her şeyden önemlisi bunu sizin değil çocuğunuzunisteyip istemediğidir. Sonrasında dabu konuda yalnızcaprofesyonel ajanslarla iletişime geçmenizi öneririm. Bu ajansların iletişim bilgilerine internetten rahatlıkla ulaşabilirsiniz. (Dizilerin bitiminde bağlı olduklarıcast ajansları yazar. Buralarla iletişime geçersenizsize ne yapmanız gerektiği konusunda fikir verebilirler.)

Şimdi bana bir hafta da “Bugün ne yapalım anne?” sorusunun cevabını düşünmek kalıyor.

Sevgilerimle,

Konular :