EDİTÖRÜN KALEMİNDEN

Sarı Işığı Unutma!

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 13.03.2013

Aşka 103 Adım Zedelenen Bir Evliliğe Ayna Tutuyor

“Aşka 103 Adım” son aylarda kapalı gişe oynayan keyifli, düşündürücü ve her anı izlenilesi bir romantik komedi. Tiyatro Kare’nin sahnelediği oyunun başrollerini, güzel ve başarılı oyuncu Özge Özberk ve “Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisinden tanıdığımız Bülent Seyran paylaşıyor. Tiyatronun ustalarından Suna Keskin, Umran Ertok ve Koray Kurt oyunculara eşlik ediyor.

Usta oyuncu Suna Keskin, başlı başına bir ekol. Sahneye adım attığı an, enerjisiyle ve seyircisini oyunun içine çeken oyunculuğuyla bir kez daha hayran bıraktırıyor kendisine.

Sarı Işığı Unutma

Oyun aslında evlenmeyi düşünenlere ve dünya evine girme şerefine ulaşmış evlilere güldüre güldere, içten içe mesajlar veriyor. Anlattıkları aslında birçoğumuzun yaşadığı veya yaşamasak da tanık olduğu, bildiği evlilik çatışmaları. Ee o zaman nesi ilginç bu oyunun dediğinizi duyar gibiyim. Şöyle ki bazen başımıza gelmedikçe anlamadığımızveya yaşayıp da içinde bulunduğumuz durumun farkına varamadığımız anlar vardır yahah işte onlara bir güzel ayna tutuyor.

Tipik kadın-erkek farklılığından doğan çatışmalar, "ilk evet" sözcüğünden sonrahızla girilen başkalaşım sürecive doğal olarak daevlenince iş başka halleri. Roller değişiyor. Evlilik öncesi sevgilisine her türlü kaprisi yapan biz kadınlar, ne oluyorda aniden naz niyaz tranferi yapıyoruz erkeklere anlamış değilim.Ve başlıyor kadının evlilik macerasındaki olumlu peri halleri.

Meltem yani Özge Özberk romatizmi öldürmemek adına çırpınan, kocası Mutlu’yaolan aşkındandünyayı fazlasıyla pozitif gören bir kadın. Eşiyle olan her zıtlığı, hep olumluya çevirme gayretinde.

Romantik Komedi Aşka 103 Adım

Öyleki Cihangir’de yıkık, dökük, buz gibi bir çatı katını dahi aşklarının mabedi olarak görüyor, yaşadığı her sıkıntıya gülüp geçiyor. Yeni evlendiği zamanlarda gözü hiçbir şeyi görmeyecek kadar kocasına aşık birçok kadın gibi tutkuyla bağlı eşine. Ah o gözü başka hiçbir şeyi görmemek hallerimiz... Asıl biz kadınların en büyük handikapı da bu değil mi zaten. Ama o da bir yere kadar...

Ve ilk haftadan Meltem’in tüm olumlu yaklaşımlarına rağmen eşi Mutlu’yla yaşadığı çatışmalar onları ayrılık kararı alma noktasına kadar getiriyor. İşte burada sahneye Suna Keskin giriyor.

“Sizde sadece kırmızı ışık var, yeşil ışık var. Eğer ilişkilerde kırmızı ışıkta durursanız çatışırsınız. İkiniz de yeşilde geçerseniz çarpışırsınız. Dolayısıyla hayatınızdan sarı ışıkları eksik etmeyin. Biriniz dururken öbürü geçecek, öbürünüz dururken diğeri geçecek.”

Evliliklerde, ilişkilerde kimi zaman incir çekirdeğini dahi doldurmayacak konulardan kavgalar, anlaşmazlıklar çıkabiliyor. Ee her çatışmada birbirinizi terk edemeyeceğinize göre ne yapmalısınız?Soluğuavukatımızın yanında mıalmalıyız?

Annelerimizin evliliğinin neden bu kadar uzunömürlü olduğununcevaplarından biri de budur aslında: Sarı ışık.Karşılıklı anlayış, tolerans, sabır...Öfkeden köpürdüğünüz hallerde, ne yapacağınızı bilemediğiniz durumlarda, pire yüzünden yorgan yakmamak adınasiz de bu sarı ışığı unutmayın!

Konular :