EYLEMLE HER TELDEN

“Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı”

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 29.11.2013

Arturo Uinin Önlenebilir Tırmanışı

Sahnenin ağar işçileri Tiyatro Adam ekibi Sezar’ın hakkını Sezar’a veriyor… Bertolt Brecht’in kaleminden altın dökülür biliriz.

Biliriz Brecht tiyatrosu hem izleyiciye hem oyuncuya pek çok anlam yükler.

Epik tiyatronun en iyi örneklerinden olan “Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı” TİYATRO ADAM ekibiyle yeniden hayat buluyor.

Sekiz oyuncunun yaklaşık otuz altı farklı kişiyi dönüşümlü bir şekilde oynadığı, müziklerin dahi oyuncular tarafından akapella (insan sesi) ile yapıldığı, Epik Tiyatro’nun özüne uygun olarak sahnede seyirciye çağdaş bir anlayış ile sunuluyor.

“Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı” oyunu, profesyonel seyirci istiyor!

Epik Tiyatro, tiyatro seyrine hayran olan izleyiciden ziyade, tiyatronun amacı, niyeti, izleyiciye geçirmeye çalıştığı mesajı, ulusallaşan sorunları ele alıp, evrenselleşen anlayışlara hizmet eden bir tür olması seyircinin ezberini bozuyor.

Aşkın Şenol, Ayça Koyunoğlu, Berk Yaygın, Çetin Kaya, Deniz Özmen, Fatih Koyunoğlu, Gökhan Azlağ, Neslihan Arslan her karesinde coşkusunu bir üst basamağa taşıdığı “Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı” oyunu TİYATRO ADAM ekibini seyircinin gözünde “başka bir yere” taşıyacağa benziyor. Rejisini Ümit Aydoğdu’nun yaptığı oyunda, sahnedeki her şey, hem en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş, hem de yine Epik Tiyatro’nun gereksinimlerinden olan “fazla ve gereksizlik” olmamasına özen gösterilmiş.

Afiş fotoğrafından da anlaşılacağı gibi Arturo biziz, sizsiniz, onlar veya hiç kimse belki de herkes…

Oyun boyunca cesaretsizliğin insanın başına neler getireceğini “en acı” haliyle izleme fırsatı veren oyun günümüz toplumunun haleti ruhiyesine, kuşbakışı bakma şansı veriyor.

Bir nevi büyük resimdeki çaresizlik halinde pes etmenin getirileri, emek gücüne karşı yapılan haksızlıklar, zorbaca yapılan haksızlıklar ve şimdimiz de yaşadığımız birçok duygu…

Bertolt Brecht’in 1941’de kaleme aldığı ve ilk kez 1958’de sahnelenen eser az önce veya bir sonraki gün izlediğiniz veya izleyeceğiniz haberlerde yaşanılanlardan hiçbir farkı yok!

TİYATRO ADAM bir kez daha göz kamaştırıyor, seyirciye tiyatro lezzetini sonuna kadar yaşatıyor.

Oynuyor, oynuyor, oynadıkça güçleniyor TİYATRO ADAM ekibi…

Tüm ekibe gözlerindeki ışığın hep parıldamasını temenni eder, coşkularını “her şeye” rağmen devam ettirmelerini dilerim.

“Bir başka” oyun izlemek isteyenlere…

Yaşadığımız şu günleri anlamakta zorluk çekenlere TİYATRO ADAM Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı ile karmaşıklığa ve “görmemiz gerekenlere” ışık tutuyor.

Oyun ve oyuncunun “her zaman rastlanamayacak olan” bu özel buluşması her Perşembe sizleri saat 20:30’da Ortaköy Afife Jale Sahnesi’nde bekliyor olacak.

Şimdiden iyi seyirler…

Konular :