EYLEMLE HER TELDEN

"Giden Bir Kedinin Ardından"

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 25.03.2013

Giden Bir Kedinin Ardından

Eylem'den Haftanın Kitap Önerisi

Ferit Edgü...

"Bu ne biçim firar?" dedi babam.
"Nesi varmış!.." dedim.
"Şusu varmış ki, giderken yanında bir şey götürmüyorsun..."
"Gerek yok ki..." dedim.
"Ayrıca sanırım paran da yok."
"Yeterince var." dedim.
"O parayla bir yere gidemezsin..."
"Çalışıp kazanırım!" dedim.

Nitelikli sanat nedir sorusuna cevap aradığımızda karşımıza çıkan ilk yazarlandandır Ferit Edgü. 1950'li yıllarının son zamanlarında öykü serüvenine başlayan Ferit Edgü'nün yeni kitabı "Giden Bir Kedinin Ardından"okuyucularıyla buluştu.

Şiirsel dilini öykülerinde de yaşatan yazar, öykü sözcüğüne farklı bir anlayış getirmeye devam ediyor. Öykülerinde kelimelerin fazla olmamasına önem veren Edgü, son kitabında az kelimelerle, çok kavram ve anlayışa ışık tutma sihrini gözler önüne seriyor.

Yazar, insanın iç dünyasının karmaşıklığını anlatırken felsefi düşüncelerini yalın bir dille anlatmayı öncelik tanıyor. Notos Kitabevi’nden çıkan son kitabında çocukluğundan bağlılığa, baba-oğul ilişikisinden, yalnızlığa değin birçok konuya yer veriyor.

Beş bölüme ayrılan ve otuz başlık altında toplanan öyküleriyle Edgü, okuyucularına soluk aldırmadan düşündürmeye niyetli gibi gözüküyor. Yazar kitaba verdiği ismiyle yaşamı hakkında, iç dünyası hakkında ip uçlarıyla hayatının kapılarını açıyor olabilir mi?

Türkiye'nin aynı zamanda sayılı sanat koleksiyoncularından biri olan Ferit Edgü "Giden Bir Kedinin Ardından"son kitabıyla okuyucularını keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

Konular :