EYLEMLE HER TELDEN

Sözlük

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 31.01.2013

Sözlük

Aileden sorumlu devlet bakanı olsaydım, tüm vatandaşları kapsayan Türkçe sözlük taşıma yasası çıkartırdım. Tıpkı kimlik gibi.

Eğitim danışmanı olsaydım, ailelere ve danışan bireylere kendilerini anlatmak için kullandıkları kelimelerin gerçek anlamlarını en az on kere yazdırırdım.

Niye takıldım bu konuya derseniz, bu ara vıcık vıcık olduğum iletişim halkalarında gördüğüm ve sürekli görmeye devam edeceğimi tahmin ettiklerimdendir.

Kişilerin kullandığı kelimelerin daha çok Fransızca kökenli olmasına "özellikle" dikkat etmeleri, böyle olmasa bile Türkçe'de olmayan aksanı sanki varmış gibi, ucuz Amerikan filminden çıkmış tavırlarıyla süslemeleriiçimden "Anadoluuuuuuu" diye haykırmama sebep oluyor.

Kökenlerimiz, toprağa aidiyet duygusuna bağlılığımızı bağıra bağıra söylediğimiz yerlerde yabancıya bu kadar dış ses olmanın ne anlamı var bilemiyorum.

Milliyetçi duygularım kabarmadı. Sadece aynada çalışılmış repliklerle konuşmanın bir anlamı olmadığını anlatmak istiyorum. Kimse bunları (argo da olsa tam karşıtı) "yemiyor." Bir çirkin, bir nemrut , bir iğreti duruyor o kişiler işte.

Bilirsiniz vardır sizin de etrafınızda büyük büyük konuşan ufaklıklar. Ya lütfen şimdilik sayıları çoğalmamışken sizler de benim yaptığım gibi "Anadoluuuu" diye bağırın yüzlerine doğru. Onlar ne demek istediğinizi çok çok iyi anlarlar. Belki üzerlerini örtmeye çalıştıkları şeylerin aslında ne kadar değerli olduğunu fark ederler.

Tüm dünya bizim yöre yöre kültürümüzü parmakla gösterip saygı duyarken o Amerikan filmi kaçaklarının içlerindeki sesi bir susturalım.

Canım Türkçe’mizin canına kıymayalım.

Konular :