EYLEMLE HER TELDEN

Maalesef Yine Gezi

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 21.06.2013

Maalesef Yine Gezi

Maalesef diyorum çünkü haftalardır ortaya çıkan birlik, beraberlik, müthiş zekâya rağmen ülkede bu ikiye ayrımın devam etmesi çok üzücü…

Farklılıkların birden fazla olması toplumlarda keskinliği törpüler; ama iki, sadece iki taraf tehlike yaratır!

Müthiş zekânın yer aldığı, stratejin doğru hesaplandığı ve amacın sadece pozitif çözümle yürütüldüğü planlar elbette ki ortak doğrularda buluşulacağı için sıkıntı yaratmayacaktır.

Ne var ki; her plan karşı tarafı da düşünerek yapılmıyor. Çünkü Gezi Pakı direnişinde koca bir eşitsizlik söz konusu.

Bir taraf okulundan aldığı eğitimi kullanarak, edindiği çevreden, okuduğu kitaptan, izlediği film, belgesel, tiyatro vemüzikalden beslendiği zihniyle Gezi Parkı direnişinin içinde…

Diğer bir diğer taraf ise (artık klişe oldu ama) hayatının iplerini bir torba kömüre, bulduğu askeri ücretli işe, mecbur kalıp seçtiği eşe göre yaşadığı için ancak ve ancak “gününü kurtarmak” kavramın hakim olduğu, boyun eğdiği bir nevi sürüklendiği yaşamda, beslendiği ile olana bitene karşı çıkıyor.

Ülkemizde süre gelen bu eşitsizlik Gezi Parkı olayı ile “yeter artık” dedirtti hepimize…

Hepimize diyorum çünkü destek verenler veya karşı çıkanlar (aslında karşı çıkmak zorunda bırakılanlar) olarak ülkece direnişin içindeyiz.

Ne kadar karşı karşıya bırakılsak da ölen polise üzüldüğümüz, ailesinin acısına ortak olduğumuz gibi gözünü, hayatını, ağabeyini, oğlunu, kızını kaybeden direnişin simgelerinin de acısını hiç unutmayacağız!

Çözüm birilerinin iki dudağının arasında halbuki…

İktidar istese yıllardır frenlediğimiz duygularımızla birbirimize sarılıp kardeşçe yaşayacağız.

Görünmeyen duvarı yıkıp birimiz diğerine Mozart’ı öğretecek, bir diğerimiz memleketin dokusunu anlatacak.

Türkiye’de baskıyla birçoğumuza “misafir” sıfatı yükleniyorsa o zaman unutmayalım ki; Türk Milleti en çok misafirperverliği ile övünür!!!

Kavramların değişmediği, değerlerimizin öğrendiğimiz gibi kaldığı, bayramların, örfün adetin hiçe sayılmadığı bir ülke olmayı umarak direnişe devam edeceğiz…

Konular :