KÜLTÜR MANTARI - ÖZLEM TOPALOĞLU

AYŞE’ M-ANNE’ M

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 13.05.2012

AYŞE M ANNEM

Küçükken anneme yazılar yazar, resimler çizerdim ve kendisine belli etmeden yastığının altına koyardım. Sabah uyanıp yatağı toplamasını beklerdim heyecanla, toplasın ve görsün sürprizimi diye… Gözlerim çakmak çakmak açılır ve heyecanla annemin tepkisini beklerdim. Onu mutlu edeceğimi bilmek beni hep heyecanlandırırdı, hala da öyle. Yazdıklarımı gören annem, buna alışkın olmakla birlikte her seferinde aynı sevinci yaşar, ilk defa yastığın altında bir kağıt bulmuşçasına sevinir, bana sıkı sıkı sarılır ve kocaman öperdi.

Sevgili annem, küçüklüğümden beri yaptığım bu ufak ve çocukça olan sürprizlerimi şimdi yine devam ettirmek istiyorum; o yüzden bu özel gün adına sana yazı yazmak istedim (belki de tek yapabildiğim şey bu) fakat senin için çok değerli olduğunu biliyorum. Anlatacaklarım ve sana olan duygularım değişmedi; fakat büyümüşlüğün verdiği etkiyle belki bir nebze daha olgun ve daha düzgün cümleler kuruyor olabilirim. Kalpler, resimler çizmeden sana maddi ve etkisi zamanla geçecek ilk halinden eser kalmayacak bir hediyedense, her zaman okuduğunda aynı etkiyi bırakacak manevi bir şey sunmak istedim yine… Her zaman yaptığım gibi.

Şimdi bütün maharetlerini tek tek anlatmak isterdim sayfalarca, sınırsız kelimelerle ama buna ne kağıtlar yeter ne de cümleler. O yüzden bana kattığın önemli değerlerden biraz olsun bahsedebilirsem, büyük bir şeyi başarmış olduğumu düşüneceğim çünkü her şeyin tıkandığı nokta bu nokta. Tüm kabiliyetlerimin, dünyada öğrendiklerimin çaresiz kaldığı noktadasın sen…

Zenginlik içinde geçen bir hayatımız olmadı (eğer paradan ibaretse zenginlik) ama şöyle söylemeliyim ki:

Benim yüzüm düşse, kocaman sarılıp, komiklik yaparak beni güldürmeye çalışan, ben suçlu olsam bile alttan alan bir annem var; bir işe atılmaya kalktığımda daha arkama bakmaya gerek duymadan, orada olduğunu bildiğim bir annem var; bütün sıkıntılarımı streslerimi benden çok kendi üzerinde taşıyan bir annem var. Şuan hiçbir şeye ihtiyaç duymadan mutlu olmayı biliyorum, dolu olarak nitelendirebileceğim hedeflerim var ve doğru diye adlandırdıklarımız için yaşıyorum. Bana bunları sağlayan, dünyada nelere önem vermem gerektiğini öğreten, gerçek zenginliği kazandırmış olan mükemmel bir anneye sahibim.

Bende gördüğünüz her şeyde bir “AYŞE TOPALOĞLU” gizlidir. Herkeste öyle. ”Herkes bir parça annesini taşır.” Bu şu demek oluyor; annelerimiz o kadar mükemmel ki biz sadece o mükemmelliğin çok küçük bir parçası olabiliriz yani bu halimizle çok iyiysek düşünün annelerimiz nasıllar?

Anneciğim,

Hayatımda gurur duyduğum her şeyde seni görüyorum ve görmeye devam edeceğim ve sana minnettar olarak yaşayacağım… Umarım benim üzerimdeki bu kadar emeğine, karşılıksız sevgine, anlayışına, desteklerine, sonsuz yardımlarına, bitmez tükenmez isteklerime çözüm bulmaya çalışmana, hep yanımda oluşuna ve sayamadığım birçok şeyine layık biri olabilirim. Senin gözlerinde bana ait bir parça gururlanma gördüğümde dünyanın en mutlu evladı ben olacağım…

Bu hayatta bana bu kadar doğru adımlar atmayı öğrettiğin ve beni ben yapan değerlere sahip olmamı sağladığın için teşekkür ederim. Bu biçimsiz kurgulanmış taşlı yolda, benden önce yürüyüp önümü açtığın için sana ne yapsam ne söylesem az…

Seni sonsuz seven kızın…

Ve güzel annemi tek başına, zorluklar içerisinde yetiştirip böyle mükemmel olmasını sağlayan sevgili anneannem Saime AKDENİZ’e sonsuz teşekkürler. Anneler günün kutlu olsun.

Tüm annelerimizin anneler gününü kutluyorum, her şeyimize derman olan o güzel ellerinden öpüyorum… İyi ki varsınız.

Konular :