KÜLTÜR MANTARI - ÖZLEM TOPALOĞLU

Seni Seviyorum Ama Ona Aşığım (!)

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 19.04.2013

Seni Seviyorum Ama Ona Aşığım

Hayatta hep ikilemler arasında kalıyoruz. Karşımıza çıkan şeyin bizi sonsuza kadar tatmin edebilecek nitelikte olmasını diliyoruz ve bunun için çabalıyoruz. Ama bazen hiçbir şey istediğimiz kadar iyi olmuyor ve o an için mevcut seçenekler arasında tercih yapmak zorundaymışız gibi hissediyoruz. Ya da o süreç içerisinde en iyisinin o olduğunu düşünüyoruz.

Bu yanılgı günümüzde daha çok karşımıza çıkıyor. Sabırsız davranışlarımız ya da yanılgılarımız büyük hatalara yol açabiliyor. Sonrasında pişman olup kalkıştığımız yoldan caymak ise kendimizde ve bu tercihlerimizde yer alan insanda büyük hasarlar bırakıyor.

Özellikle ikili ilişkilerimizde sıkça karşımıza çıkmaya başlayan bu durum, ruhsal anlamda büyük çöküntülere, yarım kalan bir hayata işaret ediyor. Her ne kadar bunları da yaşamam gerekiyormuş diye geçiştirmeye çalışsak da, bazen hüsranla dolu bir geçmişe neden oluyoruz.

Aşk hayatımızda, hayallerimize ucundan bucağından uyan birini gördüğümüz zaman bir aceleyle tüm hayatımızı ona adıyoruz. Bir süre için her şey gayet güzel ilerliyor. Tüm dünya tozpembe gibi görünüyor. Daha sonra ise aceleyle karar alıp kaybetmekten korktuğumuz için kalkıştığımız işler tüm büyüsünü kaybediyor. Zamanında onsuz nefes bile alamayacağımızı düşündüğümüz ve bir hevesle evlendiğimiz kişiyle, bir bakıyoruz ki fazlasıyla uzağız. İstediğimiz şeylerin tozpembe rüyalarımızın en önemli noktasında o kişi artık yer almıyor.

Seni Seviyorum Ama Ona Aşığım

Bu düşüncelere esir olan beynimiz kendini geri çekmeye başlıyor, saygı ister istemez azalıyor, farklı dünyalar yaratma isteği gibi durumlar kendini göstermeye devam ediyor. Bir de o sırada (belki de acele etmesek hayatımızın asıl odak noktası olan kişi) karşımıza yeni biri çıkıyor. Bu da olayların üstüne tuz biber oluyor. Ve zamanında aceleyle karar verdiğimiz durum, pişmanlık olup çıkıyor. İki kişi arasında kalıyoruz.

Gitme ve kalma isteği, bizi ve karşımızdaki insanı yıpratıyor. Ne hayatımızda bulunan o kişiyi bırakabiliyoruz ne de yeni tanıştığımız ve bütün heyecanı, aşkı, o zamana kadar yaşamadığımız duyguları tattığımız o kişiyi… Çünkü birine sonsuz sevgiyle bağlıyken, diğerine duyduğumuz aşk bizi hasta ediyor. Sadece bir cümle açıklık getiriyor bu duruma, “seni seviyorum ama ona aşığım.”

Geride, hayatımızda kötü izler bırakacak bir geçmiş, yıpranmış aşklar bırakmamak için aceleci davranmamalıyız. Sadece zamanında biraz daha ciddi düşünerek, gerçekçi olarak, sabırla ikilemlerin biraz olsun önüne geçebiliriz.

Konular :