KÜLTÜR MANTARI - ÖZLEM TOPALOĞLU

Yaşama Sebebimiz Hayallerimiz

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 28.03.2013

Yaşama Sebebimiz Hayallerimiz

“Nasıl ayrı yaşarım inandığım şeylerden?” diyor sevgili Turgut Uyar. İnsanlar inandığı şeyler uğruna yaşarlar, bunun için savaşırlar bazen kazanır bazen yenilirler. Yine de bu insanların içinde büyüttüğü hüviyetle, dünyanın savaşı olarak devam eder. Kimi herkes gibi yaşamak için hayatını sürdürürken kimi de sadece yeni bir ‘ben’ yaratmak ister. Kimi geldiği dünyada yerini korumaya çalışırken, kimi imzasını her yere kazımak için çabalar… Ama herkesin inandığı, uğruna yaşadığı, savaştığı, kendinden çokça kez ödün verdiği kısacası yaşama sebebi olan hayalleri vardır.

Hayatın dolu tarafı da budur... Küçük küçük kimi zamanda kocaman düşlerle geleceğe dair planlar yapmak ve bunların içimizde büyük bir mutluluğa vesile olmasını sağlamak… Çoğu kez yapımızdan dolayı bu durum bizi hırslı, kinli, takıntılı hale getirse de bunun önüne geçebildiğimiz sürece bizim için, insanlık için ve dünya için iyi şeyler düşlemenin kendimize faydası oldukça fazladır. Bu süreçte öğrendiğimiz her şey ve kendimizle olan iç savaşımız bizi olgunluk seviyesine ulaştırır. Gelin görün ki bir süre sonra dünyanın yükü üzerimize fazlasıyla ağırlık yaptığından hedeflerimize ulaşmak imkansız gibi gelir. Sanki zamanında kendimize yakın gördüğümüz isteklerimiz bir anda Kaf Dağı’nın ardına uçmuştur. Durum gözümüzde bu kadar büyüyünce de hayallerimizden vazgeçmek ya da hayalimizi küçültmek, hiçbir şey yapamamaktan daha iyi gibi gelir.

Bir de yolun sonuna gitmekten ve rüyalarından hiç vazgeçmeyenler vardır. Onlar dünyaya adını yazmayı ve öncüleri oldukları yolda yüzyıllar boyunca isimlerini söyletmeyi başaran insanlardır. Hedeflerini gerçekleştirmeye odaklandıkları andan itibaren zorluk kelimesini hafızalarından silmişlerdir ve canla başla mücadele ederek hepimizin mucize olarak gördüğü işleri başarmışlardır.

İstediğimiz şeyi başarmak aslında zor değil, hepimizin içinde büyük bir cevher, herkesten farklı kılabileceğimiz büyük yeteneklerimiz var. Dünyayı değiştirebilecek ve daha yaşanabilir kılacak güzel düşüncelerimiz… Ama tek sorunumuz bunun için çabalamamak, içimizde gittikçe büyüyecek olan inancımızı baştan yok etmek ve birbirimize kenetlenmemek.

Unutmayalım ki; bizim için kurgulanmış bu yolda pes etmeden yürümeliyiz. Süreçten zevk alacak şekilde, hırslarımıza yenik düşmeden ve amaçlarımıza dünyanın da faydalanacağı şekilde yol çizmeliyiz.

Hiçbir hayal imkansız değildir ama önce inanmak gerekir.

Konular :