KÜLTÜR MANTARI - ÖZLEM TOPALOĞLU

Boynu Bükük Sanat

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 05.03.2013

Boynu Bükük Sanat

Zor iş bu ülkede yazar, şair, ressam olmak… Sanatçı olmak zor iş… Bir şeyleri yaratmak insanlara sunmak neredeyse imkansız. Sanat özgürlüğü gerektirir ama nerde özgürlük?

Sanatçılarımızın değerini bilemeyeceksek, onların yazdıklarını olduğu gibi değil de olmasını istediğimiz gibi değiştireceksek neden yazılıyor bu şiir, bu kadar çabanın ne anlamı var?

Ülkeye yeni bir şeyler katabilecek olmanın sevinci, kursağında kalacaksa sanatçının, ufkunu açamayacaksa insanların, rutin çizgilerin dışına çıkamayacaksak hep birlikte, ne anlamı var yaşamanın...

Yıllarca kalıpların içerisinden çıkmak için savaştık, şimdi de o kalıpların içerisinde tekrar boğulmak üzereyiz. Sanat için savaşabilecek gücümüz kalmadı. Nadir olan çığır açmış sanatçılarımızı da gömme peşindeyiz. Yana yakıla öğrenip, cehaletimizden kurtulup onları el üstünde tutmak yerine, olana bitene boyun eğiyoruz. Bir de bakıyoruz ki yeni fikirlere kapanmış beynimiz, kopyalamayı bile beceremiyor. Sonra ise halkın yakarışları hepimizin kulaklarında çınlamaya başlıyor. Bu ülkeden neden iyi senaryo çıkmıyor, neden yapıtlarımız farklılaşamıyor, eserlerimiz neden dünyanın iyi olarak kabul edilenleriyle yarışamıyor ve neden onlardan daha da iyisi yapılamıyor? Çünkü üstümüzden atmayı başaramadığımız tabuların içerisinde kurtarılmayı bekleyen binlerce dahi var ama tabularının dışına çıkacak cesareti yok, imkanı da yok. Biz taze yetenekleri öldürme peşindeyiz, onları ürkütüyoruz, susturuyoruz, korkutuyoruz. Olur da bir şiir yazar, sansürlenir… Olur da bir yazı yazar ceza alır… Bırakalım akıllı uslu okusun ve devlet işinde güzel bir yerde ömür boyunca çalışsın. Çünkü bizler için güzel ve huzurlu yaşam bundan ibaret… Biz baştan kabul etmişiz sıradanlığı, çocuklar, gençler ne yapsın… Haklılar tabi sanatçı olup ne yapacak, ne de olsa yapıtı dünyaca saygı duyulan bir eser de olsa ülkesi onu karalayacak, ülkesinde okunmayacak… En severek yazdığı yerler kabul edilmeyecek ve sansürlenecek… Sanatın ve özgürlüğün bir kez daha boynu bükük kalacak.

Bir gün hepimizin sanatçılarımızın hakkını savunacağına ve sanatın hepimize katkısının ne kadar büyük olduğunu kabul edeceğimize inanarak, tüm sanatçılarımızı saygıyla anıyorum… İyi ki varlar…

“Benim doğduğum köylerde
Kuzey rüzgârları eserdi,
Ve bu yüzden dudaklarım çatlaktır
Öp biraz!”
Cahit Külebi
“Adam masaya
Aklında olup bitenleri koydu
Ne yapmak istiyordu hayatta
İşte onu koydu
Kimi seviyordu kimi sevmiyordu
Adam masaya onları da koydu
Üç kere üç dokuz ederdi
Adam koydu masaya dokuzu
Pencere yanındaydı gökyüzü yanında
Uzandı masaya sonsuzu koydu
Bir bira içmek istiyordu kaç gündür
Masaya biranın dökülüşünü koydu
Uykusunu koydu uyanıklığını koydu
Tokluğunu açlığını koydu”

Edip Cansever

"Cennet cennet dedikleri
Birkaç köşkle birkaç huri
İsteyene ver onları
Bana seni gerek seni"

Yunus Emre

Konular :