KÜLTÜR MANTARI - ÖZLEM TOPALOĞLU

Babama...

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 17.06.2012

Babama

Hayatınızda ilk örnek aldığınız kişi babanızdır. Gücüne, kişiliğine, otoritesine her zaman hayran kalıp taklit etmeye çalıştığınız ilk ve son insandır. Bakışların ne anlama geldiğini, hangi kelimenin yerine geçtiğini ilk babanızın gözlerinden okumaya başlarsınız.

İlelebet güvendiğiniz, kendinizi koruma altında hissettiğiniz tek yerdir babanızın kolları. Sert görünüşünün altında yatan o sıcak kalp kadar lezzetlisi yoktur. Her zaman sevgisini belli etmeyen tavrı, size gösterdiği şefkati en değerli kılan şeydir. Nadiren ortaya çıkacağını sandığınız bu duyguyu birazcık alabildiğinizde babanızdan, ömür boyu size yetebilecekmiş gibi gelir.

Babanızın onayı olmadan yapmaya kalktığınız bir şeyin verdiği vicdan azabından daha kötüsü yoktur dünyada. Ona yalan söylemek zorunda kaldığınızda büyük bir mutsuzluk çöker üzerinize.Bunu hiç yapmak istemezsiniz, (onlar sizi korkutmasa da) babalardan korkmak alışıla gelmiş bir şeydir herkes için. Neden onun izni olmadan bir şey yapınca kötü hissedersiniz kendinizi? Çünkü babalar bilir en doğrusunu, en iyisini sadece siz böyle olmasını kabul etmediğiniz için itiraz edersiniz. Yine de içiniz rahat etmez, babanızın sizi korumasına alışmışsınızdır ve onun arkanızda olacağını bilirsiniz. Ona söylemediğiniz her bir sözcük sizi büyük tehlikelere sürüklüyor gibi gelir. Kaç yaşında olursanız olun, babanız nerede olursa olsun, sizi her yerden koruyacağının düşüncesi mutlu eder. Onun olağan ve olağanüstü gücüne inanarak yaşadığınızdan bunu asla aklınızdan çıkarmazsınız. Babanız hep elinizden tutuyor, doğru yola nereden gidilmesi gerektiğini gösteriyor gibi hissettiğinizden bir şeyleri yaparken cesaretiniz oldukça fazladır.

‘Baba’ ruhen içinize işlemiş bir karakter ve koruyucudur asla yerine başka bir şey koyamazsınız. Bir adam portresinin yanı sıra, bu dünyada karşılığını bulamadığınız bazı sorular oluşur kafanızda. Bu kadar büyük sevginizin ve korkunuzun neyden kaynaklandığını, soyut ve somut her şeyinizin temelinde neden bu kavramın olduğunu anlayamazsınız. Çözemediğiniz ve içinizde oluşan bu yer, en etkileyici ve gizemli kısmıdır ‘baba’ inancının. Tüm sığındığınız manevi ve dışarıya yansıtmak istediğiniz her şeyin altında yatan baba tasviridir. Hepinizin günahlarıyla sevaplarıyla sığındığı tek huzurlu yerdir.

Ben doğduğumda babam mesleği gereği başka şehirde bulunmak durumundaymış, koşullar zorlu, para kazanmak mecburi…Doğum haberim babama ulaştığında, buruk bir sevinç yaşayan sevgili babam YAŞAR TOPALOĞLU benim adımı ‘ÖZLEM’ koymak istemiş. Daha görememiş olduğu küçük kızının büyük özlemi olduğu için…

Mesafeler olsa da bir yerde, büyük özlemler oraya köprü kurar kavuşması için büyük sevgilerin…

Beni bugünlere, tüm zorluklara katlanarak getiren ve her defasında beni kırmamak için uğraşan benimle hem bir baba hem bir arkadaş olmayı başarabilen sevgili babama sonsuz teşekkürler… Seni sonsuz seven kızın.

Tüm babalarımızın babalar günü kutlu olsun, sizler hepimizin kahramanlarısınız…

Konular :