KÜLTÜR MANTARI - ÖZLEM TOPALOĞLU

Teknolojiyi Hava Atmak İçin mi Kullanıyoruz?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 18.02.2013

Teknolojiyi Hava Atmak İçin mi Kullanıyoruz

Son zamanlarda akıllı telefonlarda bulunan Foursquare, Instagram, WhatsApp gibi programları kullanmak oldukça moda. Gerçekten de güzel, cazip ve kişiden kişiye yayılan gözde programlar…

Foursquare, bulunduğunuz konumu bildirebildiğiniz ayrıca da farklı şehirleri, mekanları keşfedebileceğiniz ve tavsiye alabileceğiniz kaliteli bir program.

Instagram, fotoğraflarınızı görsel olarak dilediğiniz gibi değiştirip, renklendirip sizi takip eden arkadaşlarınızla paylaşabildiğiniz oldukça renkli bir program.

WhatsApp ise bizi ilk bilgisayara bağlayan programlardan olan ‘messenger’ın akıllı telefonlar üzerindeki uygulaması. Ayrıca ücretsiz mesajlaşabildiğiniz gibi video,resim paylaşımlarını da hızlıca yapabiliyorsunuz. Gayet kullanışlı, pratik.

Bütün bunlar iyi güzel de, insanlar bunları nasıl kullanıyor?

Bu programların amacı gayet açık ama insanların zihninde bir karmaşa oluşmuş durumda. Bir yandan kullanmak için can atarken bir yandan da çekimserlik söz konusu. Yani karmaşa şundan kaynaklanıyor check-in yapmak isteyip hangi sosyal ağda paylaşacağını bilememekten… Nerede olduğunu twitter'da paylaşmaya cesaret edip, facebook'ta da nerede olduğunu göstermek isteyip, görgüsüz olarak adlandırılacağını düşüneceğinden paylaşmaması…

Peki bunu facebook'ta, twitter'da paylaşmak görgüsüzlük mü?

Evet öyle, çünkü biz amacına uygun kullanmıyoruz, biz hava atmak için kullanıyoruz. Bu düşünce aklımızda olduğu için en büyük görgüsüz biziz. Yahu zaten bu ‘yer bildirme programı’, çokca da faydası var. Yakınlarda olan birçok arkadaşınızla görüşme imkanınız var, gittiğiniz yeri deneyimleyip, yorumlayıp çevrenize tavsiyede bulunma ve tavsiye alma şansınız var fakat programın asıl amacını idrak edemediğiniz için amaç sadece yaptığınız etiketi ona, buna göstermekten ibaret oluyor.

Sanırım bizim kuşakta ve ülkemizde vardır bir tek böyle bir şey. Instagram içinse çok düşünmeye gerek yok zaten fotoğraflarınızla ilgili bir program ama onu da nerede paylaşacağınıza dair şüpheleriniz varsa siz cidden teknolojiyi sadece gösteriş ve akıllı telefonların çok insanda bulunmasından kaynaklanan bir baskı ile kullanıyorsunuz. Neyi ne için yaptığınızı, kullandığınızı bilin. Bunlar cidden kolaylık sağlayan programlar ve değerlendirin.

Bu telefon uygulamalarına karşıysanız tutup telefonunuza indirmezsiniz bile. Arayışa da girmezsiniz fakat bunu indirip kullanmayı kabul ettiyseniz, gerisini sorgulamaya gerek yok. Kendi içinizde çelişmeyi bırakın, ortada bir görgüsüzlüğün, birçok kişinin tabiriyle artistliğin olduğunu düşünüyorsanız asıl saçmalık budur. Bu programların çok da kölesi olmamak kaydıyla güzel günlerde kullanmanız dileğiyle…

Konular :